آدرس: اراک، سردشت، سمت راست، میدان بسیج، جنب بلوار دانشگاه علوم پزشکی، ساختمان عبدی تلفن: 34173491-086
کارگاه مجازی
شنبه 4 اردیبهشت 1395 ساعت 06:00 | نوشته شده به دست فرزانه طاهری | ( نظرات )
"به نام خدا"


این جلسه از کارگاه‌های آموزشی، ویژه مسافران و همسفران کنگره ۶۰، نمایندگی اراک شعبه پروین اعتصامی، با دستور جلسه "آداب معاشرت و ادب و بی ادبی،تعادل و بی تعادلی" استادی خانم مریم در تاریخ ۱۳۹۵/۲/4 آغاز به کارکرد.
سخنان استاد:سلام دوستان مریم هستم یک همسفر؛


بسیار خوشحالم و خدا را شاکرم که در این جایگاه قرارگرفته‌ام.دستور جلسه این هفته راجع به آداب معاشرت و بی‌ادبی، تعادل و بی‌تعادلی است که همه ما کم ‌وبیش در زندگی خود با آن سروکار داریم. دستور جلسه این هفته ارتباط مستقیم با آموزش‌های ما در کنگره ۶۰ دارد، ارتباط مستقیم با نوع درمان دارد و معلوم می‌کند درمان ما با چه پارامترهایی صورت می‌گیرد.

همان‌گونه که می‌دانیم کنگره ۶۰ به ‌کرات این مسئله را عنوان کرده است که درمان، فوق ترک است و تعادل فوق درمان، درواقع می‌توان گفت کنگره ۶۰، مرکزی برای ترک اعتیاد نیست، بلکه مرکزی برای رسیدن به درمان همراه با تعادل است و رمز موفقیت درمان در کنگره ۶۰ رسیدن به تعادل است. هدف کلی کنگره ۶۰ رسیدن به تعادل کلیه مسافران در تمام مقوله ها هست. یکی از مقوله‌ها همان ادب و آداب معاشرت است. ممکن است این سؤال پیش بیاید که مگر ما قبل از آمدن به کنگره آدم بی‌ادبی بوده‌ایم؟! مسلماً نه. این‌چنین نبوده، ولی در کل می‌توان گفت افراد مصرف کننده بواسطه مصرف مواد، پرده‌ای روی تمام حس‌هایشان می‌کشند که این امر باعث می‌شود حسهایشان از تعادل خارج شود و وقتی این حس‌ها از تعادل خارج شد دیگر دست خودشان نیست که چه رفتاری را داشته باشند، چون این مواد هست که رفتار آنها را تعیین می‌کند و به قول خودشان مواد به آنها دستور می‌دهد، مثلاً در گذشته رفتار آنها در زمان خماری و نشئگی با هم فرق می‌کرد.


در کنگره ۶۰ فرد با به تعادل رساندن جسم خود روان خود را هم به تدریج به تعادل می‌رساند و آداب و معاشرت درست و صحیح هم یکی از همین پارامترهای تعادل است در کل نتیجه می‌گیریم که تعادل نیرویی است درونی که می‌تواند انسان را قائم بر خود نگه دارد و هر قدر این نیرو خالص‌تر باشد انسان استوارتر و قوی‌تر و ماندگارتر خواهد بود و این نیرو تابع خوراک جسم و روح ما است که اگر خوراک سالمی داشته باشد انرژی حاصله نیز سالم‌تر خواهد بود، منظور همان تغذیه جسم و روح است و بالعکس اگر خوراک سالم و تازه نداشته باشد مسموم و بیمار خواهد شد و از تعادل به طور نسبی خارج می‌شود و نیازمند تزکیه و تسویه و تصفیه خواهد بود.
در مثلث درمان اعتیاد، درمان روی ۳ ضلع جسم، روان و جهانبینی تقسیم شده است. تعادل در درمان یعنی رسیدن هر سه ضلع به درمان و سلامتی.

یکی از مصادیق بارز مفهوم تعادل در زندگی انسان موضوع آداب و معاشرت و ادب است. آداب جمع واژه ادب است، یعنی اگر ادب را در تمامی امور آموخته باشیم و رعایت کنیم در حقیقت آداب معاشرت را رعایت کرده‌ایم، معاشرت نیز هم خانواده عشیره و عشرت است و به نوعی مفهوم زندگی اجتماعی را دارد.

پس زندگی اجتماعی ارتباط اجتماعی با دیگر انسانها است و همچنین معاشرت، آداب و ادبهای خاص خودش را دارد که باید بیاموزم. اجرای این آداب یکی از تجلیات مهم مبحث تعادل است و رعایت نکردن آن دلیل بر بی‌تعادلی. در فرهنگ ما و دیگر فرهنگ‌ها، ادب و مؤدب بودن جایگاه بالایی دارد و به استناد خرد جهانی تمام انسان‌ها مؤدب بودن را دوست دارند و بی‌ادبی را نمی‌پسندند. ادب و رعایت کردن آن می‌تواند سازنده زیباترین لحظات زندگی ما باشد و بالعکس بی‌ادبی می‌تواند یکی از ریشه‌های حال بد ما باشد.

ممکن است سؤال شود که اینها ربطی به موضوع درمان اعتیاد در کنگره ۶۰ دارد؟ باید بگویم همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد؛ درمان و به دنبال آن رسیدن به تعادل رمز پایداری ما در زندگی است و کسی که مصرف کننده مواد مخدر بوده و اکنون به رهایی رسیده است بایستی به این پایداری و تعادل رسیده باشد و در غیر اینصورت در درمان موفق نخواهد بود. درمان اعتیاد فقط صرف مصرف نکردن مواد مخدر و راه اندازی سیستم ایکس نیست، طریقه درست زندگی کردن نیز بخشی از پروسه درمان و تعادل است. پس اگر می‌خواهیم در زندگی انسانی پایدار و متعادل باشیم لاجرم نیز بایستی این آموزشها را پشت سر بگذاریم. نمونه‌هایی از این آموزشها:۱- صحبت کردن با دیگران: ما باید بدانیم که صحبت کردن یک عامل بسیار قوی در ارتباط با دیگران است و این در همه جا به یک صورت نیست یعنی ما در هر جایی به صورت خاصی صحبت می‌کنیم. ما با یک کودک، دوست، همکلاسی، اقوام، پلیس و... به یک صورت سخن نمی‌گوییم. زمانی که با یک بزرگتر صحبت می‌کنیم نمی‌توانیم از ضمیر مفرد استفاده کنیم مثلاً به پدرمان یا به راهنمایمان بگوییم تو، یعنی برای مخاطب قرار دادن بزرگتران باید از ضمیر جمع استفاده کنیم.۲- آداب غذا خوردن: غذا را باید با دهان بسته بجوییم و از جویدن غذا با صدای ملچ ملوچ خودداری کرده چرا که اطرافیان را شدیداً می‌رنجاند. ۳- رانندگی: رانندگی نیز آداب خاص خود را دارد مثلاً بوق زدن بی جا، یک بی‌ادبی و بی احترامی به دیگران است ولی بعضی‌ها عادت دارند که دائماً بوق می‌زنند و آلودگی صوتی ایجاد می‌نمایند و دیگران را آزار می‌دهند و ...

این‌ها نمونه‌هایی از موضوع آداب معاشرت هستند. آداب معاشرت و آموختن آن بسیار لذت بخش است. من خودم هم باورم شده بود که بی‌ادبی و یا در کل بیماری، موجودیت دارد چون حتی برای آن دارو هم تجویز می‌کردم،در حالی که تصور می‌کنم بیماری، وجود چیزی نیست بلکه نبود چیزی است، همانطور که تاریکی موجودیت ندارد و فقط نبود نور است و یا بی‌تعادلی نبود تعادل است، بی‌ادبی هم نبود شناخت درست و ادب است.

خلاصه و شروع و پایان کلام تزکیه است که اگر تزکیه چراغ راه شود راه بر همه نمایان خواهد شد.

در پایان از خداوند بزرگ برای همه عزیزان آرزوی توفیق و شادکامی می‌کنم؛ انشالله در این امر مهم و مقدس خداوند یار و یاورتان باشد و وجودتان مملو از عشق به مخلوق و خالق و خدمت کردن باشد.


تهیه و تایپ:همسفر فرزانه طاهری

عکاس:همسفر کندی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سارا دوشنبه 6 اردیبهشت 1395 12:23
با سلام و خدا قوت خدمت خانم مریم عزیز استاد محترم، بسیار زیبا و کامل در مورد دستور جلسه صحبت کردید و بسیار بهره بردم از کلامتان. امیدوارم همه مسافران و همسفران کنگره 60 با عملی نمودم این دستور جلسه ها در زندگی و کاربردی نمودن آنها به تعادل و آرامشی که مدنظر کنگره است برسند.از خانم سمانه و فرزانه عزیز بابت تلاشهایشان سپاس
همسفر فاطمه دوشنبه 6 اردیبهشت 1395 06:44
با سلام و خدا قوت. از استاد محترم خانم مریم سپاسگزارم مطلب بسیار آموزنده و پر محتوایی بود.
از خانم سمانه و فرزانه عزیزم تشکر و قدردانی میکنم.
مسافر بهزاد دوشنبه 6 اردیبهشت 1395 01:33
ضمن عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما سرکار خانم مریم بسیار زیبا درمورد دستور جلسه توضیح دادید،از زحمات سرکار خانم فرزانه و سمانه هم سپاسگزارم.
همسفر عاطفه یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 19:16
با سلام خدمت مریم عزیزم مطالب شما بسیار آموزنده بود ممنونم.از سمانه و فرزانه عزیزم تشکر میکنم.
همسفرژاله شنبه 4 اردیبهشت 1395 22:16
سلام مریم جان خیلی قشنگ توضیح دادی ممنونم ازشماوفرزانه وسمانه ی عزیزم
مسافر اصغر شنبه 4 اردیبهشت 1395 20:46
خسته نباشید خدمت استاد جلسه مجازی سرکار خانم مریم موفق باشید ، باتشکر از سرکارخانم کندی و سرکارخانم طاهری موفق باشید.
همسفر میلاد شنبه 4 اردیبهشت 1395 19:57
باعرض سلام و خداقوت خدمت خانم مریم بسیار عالی و کامل در مورد دستور جلسه توضیحح دادید از خانم ها فرزانه و سمانه هم تشکر می کنم
مسافر حامد داوودی شنبه 4 اردیبهشت 1395 17:15
باسلام وخسته نباشید خدمت تمامی خدمتگذاران کنگره من از همه شما عزیزان به خاطر زحمتهای که برای کنگره میکشید تا کنگره پابر جا بماند تشکر میگنم وهمچنین از خانم عسگری که بسیار زیبا دستور جلسه رو توضیح دادند تشکر میکنم انشالله که موفق وپایدار باشید
مسافر علیرضا شنبه 4 اردیبهشت 1395 15:33
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت سرکار خانم فرزانه، همیشه موفق باشید
همسفراکرم یونسی شنبه 4 اردیبهشت 1395 15:15
با سلام و خسته نباشید خدمت مریم عزیز خیلی عالی بود. تشکر از فرزانه و سمانه عزیز
مسافر صابر شنبه 4 اردیبهشت 1395 09:42
با عرض سلام و خداقوت خدمت سرکار خانم مریم ، از توضیحاتی که فرمودید استفاده کردیم . از زحمات سرکار خانم طاهری و خانم کندی هم تشکر میکنم .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic