آدرس: اراک، سردشت، سمت راست، میدان بسیج، جنب بلوار دانشگاه علوم پزشکی، ساختمان عبدی تلفن: 34173491-086
کارگاه مجازی مسافران
چهارشنبه 19 خرداد 1395 ساعت 06:01 | نوشته شده به دست رضا نوروزی | ( نظرات )
" بنام قدرت مطلق "
این جلسه از کارگاه های آموزشی ویژه مسافران و همسفران کنگره 60 نمایندگی اراک شعبه پروین اعتصامی با استادی مسافر " منصور غفاری " و دستور جلسه (( سیگار)) در تاریخ 95/03/19 شروع به کار نمود.


در جهان همه‌چیز هست و به انسان عقل داده‌شده که از چه چیزی استفاده کند یا نکند. هدف از گنجاندن این دستور جلسه، در میان پنجاه‌ودو دستور جلسه سالیانه کنگره 60 گسترش آگاهی و تدوین پروتکل درمانی سیگاردرسال گذشته بوده و تاکنون نیز در این راستا به حرکت خود ادامه داده و خواهد داد. اکنون می‌خواهیم درزمینهٔ گسترش ونشروانتقال آگاهی در خصوص این ماده دخانی (سیگار) اشاراتی داشته باشیم تا بتوانیم برای درمانان وارد عمل شویم و به عبارتی صورت‌مسئله آن را مطرح کنیم تا پس از تشخیص وارد عمل شویم.

الف-سیگار چیست و چه ترکیباتی دارد؟ سیگار بدترین شکل ممکن مصرف کردن یک محصول طبیعی بنام توتون است. جهت دریافت ماده‌ای بنام نیکوتین که از سد خونی مغز عبور کرده و در ابتدا مصرف باعث آرامش آسایش فرد می‌شود و دودان از هوا سنگین تراست و شامل یک مقدار هوا و قطران و سرب و نیکوتین وسایرمواد شیمیایی است.

ب-نیکوتین چیست و چرا بعضی از آدم‌ها سیگاری می شوندوبعضی ها نمی‌شوند؟ سیگاری‌ها هم مثل مصرف‌کنندگان مواد مخدر چندوجهی هستند و می‌شود از جنبه‌های مختلف این موضوع را بررسی کرد که شاخص‌ترین و اصولی‌ترین و عملی‌ترین آن‌ها جنبه ژنتیکی و روان‌شناختی وجهان بینی افراد سیگاری است که درمجموع ارتباط مستقیم دارد با ناقل‌های عصبی، نوروترانسمیترها و به عبارتی همان‌طوری که مواد شبه افیونی در جسم ما وجود دارد ماده‌ای نیز بنام نیکوتین یا ماده (واسطه شیمیایی) بنام پایه نیکوتینی در بدن وجود دارد و از طرف دیگر حالات روحی و روانی و خلق‌وخوی رفتار و درنهایت تفکر و اندیشه حاکم بر شخص نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

ج-سیگار با فرد مصرف‌کننده چه‌کار می‌کند و چرا افراد سیگاری نمی‌توانند توانند سیگار مصرف نکنند و چرا بارها اقدام به قطع مصرف می‌کنند و دوباره عود می‌کنند؟ مشکل در کجاست؟ با پاسخ به این سؤالات صورت‌مسئله اعتیاد به سیگار روشن می‌شود، علتان این است که براثر استفاده مکرر ازسیگارعملیات جایگزینی صورت می‌گیرد، یعنی نیکوتین بیرونی جایگزین نیکوتین طبیعی بدن می‌شود و چون نیکوتین سیگار ماندگاری بسیارکمی دارد به همین منظور شخص مرتب سیگار می‌کشد و در اثر نکشیدن چون ماده نیکوتین موجود در بدن کمتر از میزان طبیعی و استاندارد خود هست ایجاد اختلال می‌نماید.

د-عوارض بیماری‌های وارده بر بیوشیمی و فیزیولوژی فرد سیگاری که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیرمی باشد، شایان‌ذکر اینکه تصور اکثر اشخاص مصرف‌کننده سیگار براین است که سیگار ضرری برایشان ندارد ((بخصوص در قشر جوان و نوجوان شایع‌تر است)) ولی فرد سیگاری کم‌کم متوجه مضرات و آسیب‌های سیگار خواهد شد، اما باور نمی‌کند که روزی دچار بیماری‌های آن می‌گردد؛ زیرا افراد سیگاری اطراف ما ظاهراً هنوز برایشان اتفاقی نیفتاده وافرادی که بیمار شده‌اند را هنوز ندیده‌ایم، چون یا در بیمارستان‌ها بستری هستند و یا متأسفانه از بین رفته‌اند و در قید حیات نیستند، علی‌القاعده نگاهی می‌اندازیم به عوارض وبیماری های ناشی از مصرف دخانیات.

1-با کشیدن یک نخ سیگار ا میلی‌گرم نیکوتین وارد بدن می‌شود.

2-هر سیگار حاوی 20 میلی‌گرم نیکوتین است که براثر کشیدن تنها 1 میلی‌گرم وارد بدن می‌شود که اثرات متفاوتی در بدن ایجاد می‌کند.

3- 60 میلی‌گرم نیکوتین باعث مسمومیت در بدن می‌شود.

4- اشخاصی که بین 1 تا 14 نخ سیگار در روز می‌کشند، تقریباً 8 برابربیشتراز افراد دیگر مبتلابه بیماری مانند سرطان ریه می‌شوند.

5- براثر مصرف سیگار سطح آدرنالین خون بالا می‌رود و باعث بالا رفتن ضربان قلب و کوتاهی تنفس می‌شود و از سویی دیگر قند خون نیز افزایش‌یافته و همچنین با افزایش این هورمون بر انسولین نیز اثر گذاشته و باعث کاهش ترشح آن در خون می‌شود.

6- نیکوتین موجود در سیگار اعتیاداوراست و حدود 4000 تا 4700 ماده مختلف دیگر با مصرف سیگار وارد بدن شخص می‌شود که حدود 80 ماده آن سرطان‌زا بوده و باقی آن از بافت نازک ریه‌ها جذب‌شده و تولید التهاب نموده و از این التهاب به وجود آمده در ریه‌ها توسط خون در طول بدن پخش‌شده و به هر نقطه‌ای از بدن که دارای مویرگ است می‌رود.

7- از ماده‌های مختلفی که با مصرف سیگار وارد بدنمان می‌شود می‌توان از آمونیاک و یا تمام موادی که در رنگ‌روغن دیوارها وجود دارد نام برد.

8- 2/3 افرادی که براثر بیماری‌های قلبی به اورژانس مراجعه می‌کنند مصرف‌کننده سیگاری هستند.

9- با مصرف سیگار جداره عروق شخص تنگ‌شده و خون‌رسانی به تمام نقاط بدن کم می‌شود.

10-طبق تخمین‌های به‌عمل‌آمده تقریباً 00/000/200/1 نفر در دنیا سیگار مصرف می‌کنند که این تعداد به‌اندازه جمعیت کشور چین است.

11- کشیدن سیگار باعث از بین رفتن دندان‌ها و هم‌چنین ایجاد بو بد دردهان می‌شود و علتش وجود ماده‌ای بنام بنزن ونیترو آمیدهایی است که در سیگار موجود دارد می‌باشد.

12- دود وارده به‌واسطه کشیدن سیگار و مواد مضرومخرب آن باعث سوختگی و فلج شدن مژک‌های تنفسی ریه می‌شود وبهمین علت افراد سیگاری کمتر دچار خلط سینه می‌شوند، زیرا مژک‌های تنفسی آنان از بین رفته است.

13- سرطان رایج درکشیدن سیگار، سرطان ریه است چون‌که سیگار با پک عمیق کشیده می‌شود. ولی در پیپ یا قلیان سرطان‌های دهان شیوع بیشتری دارد.

14- یکی دیگر از عوارض کشیدن سیگار بر روی ریه‌ها (آمفیزم) می‌باشد، زیرا ریه‌ها به‌صورت حبابچه هستندوباعث می‌شود سطح انتقال اکسیژن افزایش یابد ودرافراد سیگاری این حبابچه‌ها کم‌کم به هم وصل می‌شوند وازتعداد آن‌ها کاسته می شودوباعث بروز این بیماری می‌گردد و مجرای هوایی یا تنفسی تا 50 درصد تنگ می‌شود.

این‌ها مجموعه‌ای بود از خط مش کنگره در جهت آموزش و آگاهی و پیشگیری و مهار در مصرف و حال درمان این ماده، سیگار هم مثل اعتیاد به مواد مخدر است و در درمانان باید، در قسمت جسم و روان وجهان بینی شخص تغییر و تبدیل و ترخیص صورت پذیرد. فرد سیگاری باید به بیداری و هوشیاری برسد که سیگار با او جه می‌کند. برای نکشیدن سیگار اول باید ریشه یا به عبارتی جهان‌بینی و تفکر و اندیشه فرد سیگاری درست شود و بعد پرداخته شود به مقوله جسم و روان؛ بنابراین برای درمان سیگاری‌اید همان‌طور که به‌صورت تدریجی نیکوتین وارد بدن کرده‌ایم باید به‌تدریج خارج شود ونه یک‌باره آن را قطع کنیم.

با روش درمانی دی اس تی و با داروی نیکوتین خوراکی و صرف زمان لازمه صد در صد به نتیجه می‌رسیم و هرزمان که بخواهیم اعتیاد به سیگار را درمان نماییم، سیگار را باید یکجا قطع و از نیکوتین خوراکی (آدامس) استفاده نماییم و نگوییم نمی‌شود، ما انجام دادیم و شد.

سخن ما در مورد دخانیات هست و ما با اسامی بازی نمی‌کنیم بلکه با مفهوم آن‌ها کارداریم، قلیان به‌مراتب از سیگار بیشتر ضرر دارد، استفاده از دخانیات تاوان دارد و اگر می‌توانیم تاوانش را بدهیم مصرف کنیم و در غیر این صورت یکجا باید آن را قطع کرد.

در کنگره چیزی را از مجری می‌خواهند انجام دهد که خودمان قبلاً آن را انجام داده باشیم و باید سعی کنیم که شو شود را در درون و بیرون کاملاً به انجام برسانیم و با تفکر و اندیشه و مصمم و مطمئن پا درراه نهیم و با سپری شدن زمان، نقطه تحمل در ما به وجودمی آید و باعث اعتمادبه‌نفس ما می‌گردد.

نیکوتین خوراکی مناسب‌ترین دارو برای درمان سیگار است، آدامس‌های سیگار یا 2 میلی‌گرمی و یا 4 میلی‌گرمی هستند وهرپاکت سیگار برابر است با 5 آدامس 2 میلی‌گرمی، آدامس مثل سیگار است به دلیل شبه سازی مصرفان با دفعات پی‌درپی و جایگزین مناسبی است.

اوج فشار درمان سیگار با نیکوتین خوراکی معمولاً 24 و حداکثر 48 ساعت است و در این مدت باید 100 درصد آدامس را خورد و همانند دارو می‌ماند و طول مدت سازگاری آن سه ماه است؛ و پس از پایان سه ماه در هفته آخر مقدار مصرف مشخص می‌شود و بعد از 21 روز مقدار آدامس خوراکی تیپ رمی گردد و نکته پایانی این‌که با در نظر گرفتن سه عامل مهم یعنی داروی مناسب و زمان مناسب و روش مناسب درمان سیگار به‌صورت قطعی صورت می‌پذیرد و در حال حاضر مصرف‌کنندگان سیگار در کنگره 60 در حین درمان اعتیاد و یا پایان سفر اول با کسب اطلاعات و آگاهی و آموزش‌های لازم با روش صحیح و اصولی و عملی برای درمان سیگار خود جذب لژیون‌هایی تحت عنوان لژیون ویلیام وایت که به همین منظور تشکیل گردیده شده‌اند.

و این نام به‌پاس دوستی و کارهای تحقیقاتی فی‌مابین ایشان بنیان کنگره 60 آقای مهندس دژاکام به‌عنوان یادگار نام‌گذاری گردیده است و فصل الخطاب کلام این‌که درمان اعتیاد با درمان سیگار کامل می‌شود.تهیه کننده: کمک راهنما آقای منصور غفاری

تایپ: مسافرجواد علی بخشی 

تنظیم گزارش : مسافر رضا نوروزی


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرژاله جمعه 21 خرداد 1395 08:57
سلام وعرض ادب خدمت استاد ارجمند آقای منصور از بیانات خوبتون کمال استفاده را بردم ممنون از شما وآقایان جواد ورضا
مسافر ناصر جمعه 21 خرداد 1395 02:06
سلام خیلی عالی اقامنصور خسته نباشی خدا قوت
همسفر سارا پنجشنبه 20 خرداد 1395 13:26
با سلام و خدا قوت خدمت آقای غفاری بسیار کامل و جامع در مورد دستور جلسه صحبت کردید ،بسیار از صحبت های شما بهره بردم و امیدوارم شاهد رهایی تمامی عزیزانی که مصرف کننده سیگار هستند ،باشیم.
همسفر میلاد پنجشنبه 20 خرداد 1395 12:37
باعرض سلام و خداقوت خدمت آقای غفاری بسیارعالی و کامل توضیح دادید از آقایان جواد و رضای عزیز هم تشکر می کنم
مسافر اصغر پنجشنبه 20 خرداد 1395 09:12
سلام و عرض ادب خدمت استاد جلسه مجازی جناب آقای غفاری استفاده کردم از صحبت های جنابعالی موفق باشید. باتشکر از آقای علی بخشی و آقای نوروزی
مسافر صابر پنجشنبه 20 خرداد 1395 09:09
باعرض سلام و خداقوت خدمت استاد ارجمند جناب آقای غفاری ، از توضیحات جامع و کامل شما استفاده کردم و از زحمات بی دریغتان سپاسگزارم . اززحمات آقا جواد و آقا رضا تشکر میکنم .
مسافر حامد داوودی پنجشنبه 20 خرداد 1395 00:34
باسلام خدمت اقا منصور عزیز بازم مثل همیشه مطالب تودار با بیان قوی واقعا دستتون درد نکنه عالی بود عالی ممنون از توضیحات واضحتون انرژی گرفتم یه خداقوتم به وبلاگ نویسای عزیز میگم واقعا زحمت میکشن این مطالبو داخل سایت میذارند تا یکی مثل من که کم سعادت شدم وبه خاطر مسایل شغلی نمیتونم حضور داشته باشم بتونم استفاده کنم عالی عالی عالی
بهمن مشفق چهارشنبه 19 خرداد 1395 15:19
باسلام وخداقوت به آقای غفاری عزیز کامل وپرواضح بیان نمودید به امید رهایی هایی بیشتر سیگار درشعبه امون .وتشکر بابت زحمات آقا رضا ویه تشکر از آقای علی بخشی
مسافر رضا نوروزی چهارشنبه 19 خرداد 1395 14:26
با سلا م وخدا قوت خدمت استاد ارجمندم آقامنصور از مطالب خوبتون استفاده کردم.
حمید وحیدیان چهارشنبه 19 خرداد 1395 11:56
با سلام و سپاس از استاد محترم
بسیار عالی تفهیم فرمودید
از زحمات آقا جواد و آقا رضا بابت تنظیم و تایپ گزارش هم ممنونم و سپاسگزارم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic