آدرس: اراک، سردشت، سمت راست، میدان بسیج، جنب بلوار دانشگاه علوم پزشکی، ساختمان عبدی تلفن: 34173491-086
کارگاه مجازی مسافران
شنبه 5 تیر 1395 ساعت 06:00 | نوشته شده به دست رضا نوروزی | ( نظرات )
" بنام قدرت مطلق "
این جلسه از کارگاه های مجازی ویژه مسافران و همسفران کنگره 60 نمایندگی پروین اعتصامی اراک با استادی مسافر " مصطفی " و دستور جلسه" ظرفیت و مسئولیت " در تاریخ 1395/04/06 شروع به کار نمود.سخنان استاد:


سلام دوستان مصطفی هستم یک مسافر؛


در ابتدا خداوند را شاکر هستم که اجازه و لیاقت خدمت کردن را به عطا کرد؛ و از راهنمای بسیار خوبم تشکر و قدردانی می‌کنم.

دستور جلسه این هفته واقعاً دستور جلسه‌ای است که نکات بسیار مهم و کاربردی دران نهفته شده است که این نکات می‌تواند در مسیر حرکت ما بسیار تأثیرگذار باشد؛ و ما را در نزدیک شدن و رسیدن به اهداف خودیاری برسانند.

در کنگره ما آموزش می‌گیریم که درمان فوق ترک و تعادل فوق درمان است. درواقع می‌شود گفت که هدف کنگره رسیدن به درمان همراه با تعادل است؛ و قطعاً اگر ساختاری از تعادل کافی برخوردار نباشد آن ساختار محکوم‌به نابودی و سقوط است؛ و افرادی هم که به‌عنوان مسافر در کنگره ۶۰ در حال سفر کردن و درمان اعتیاد خود هستند اگر به آن تعادل لازم دست پیدا نکنند این مسئله مشکلات بسیاری را برای آن‌ها در پی دارد؛ که البته به دست آوردن و رسیدن به این تعادل مراحل و آموزش‌های خودش را دارد.

حال یکی از موضوعاتی که می‌تواند ما را از حالت تعادل خارج کند نداشتن ظرفیت لازم برای پذیرش موضوعات و مسائل مختلف است که مسئولیت آن‌ها را می‌پذیریم.

ظرفیت یعنی ظرف، اندازه، گنجایش و ظرفیت هر شخصی به میزان دانایی آن شخص بستگی دارد و به‌گونه‌ای می‌توان گفت که ظرفیت همان دانایی اشخاص است؛ و هرچقدر که ظرفیت ما بیشتر باشد پذیرش و دریافت ما هم بیشتر می‌شود.

در کل هستی هر چیزی را که در نظر بگیرید دارای یک ظرفیت مشخص است. انسان‌ها هم هرکدام دارای ظرفیت‌های متفاوتی هستند. به‌عنوان‌مثال یک شخص ظرفیت این را دارد که دو دقیقه در زیرآب باشد و شخص دیگر این توانایی و ظرفیت را دارد که ده دقیقه در زیرآب بماند.

اکنون به بحث مسئولیت می‌پردازیم؛

خداوند زمانی که انسان را خلق کرد به او قدرت اختیار و انتخاب را عطا کرد و بر اساس همین اختیار انسان باید در قبال کارها و اعمالی که انجام می‌دهد رسول باشد. مسئول هم به معنی پاسخگو بودن است؛ و قطعاً وقتی خوب می‌نگریم همین پاسخگو بودن و مسئول بودن است که باعث می‌شود کم‌کم ما رشد کنیم و به تکامل برسیم؛ اما گاهی مواقع برخی از انسان‌ها مسئولیت‌هایی را بر عهده می‌گیرند که نه‌تنها باعث رشد آن‌ها نمی‌شود بلکه باعث می‌شود این افراد به سمت تاریکی‌ها حرکت کنند و از مسیر اصلی خارج بشوند و به‌اصطلاح قبله خودشان را گم کنند.

حال وقتی‌که شخصی کاری را عهده‌دار می‌شود باید در قبال آن کار پاسخگو باشد و سعی و تلاش کند که در مسیر درست حرکت کند. حال چه زمانی می‌تواند شخص پاسخگو باشد و در مسیر درست حرکت کند؟ زمانی که ظرفیت لازم برای انجام آن کار در شخص وجود داشته باشد؛ و هرگاه که شخص پذیرش بیشتری داشته باشد به همان میزان هم مسئولیت بیشتری دارد.

اکنون در نظر بگیرید که ما برای معرفی خود از واژه مسافر استفاده می‌کنیم؛ اما آیا به‌راستی ما مسافر خوبی هستیم؟ آیا در قبال واژه‌ای که برای معرفی خود استفاده می‌کنیم مسئول و پاسخگو هستیم؟ آیا به‌عنوان یک رهجو وظایف خود را به‌درستی انجام می‌دهیم؟

در اینجا می‌توان به این موضوع اشاره داشت که وقتی اشخاص جایگاه‌های مختلف همانند مسافر بودن، مرزبان بودن، کمک راهنما بودن و سایر جایگاه‌ها را برای خود انتخاب می‌کنند و دران جایگاه قرار می‌گیرند هدف و انگیزه آن‌ها از کسب این جایگاه‌ها چه هست؟ آیا واقعاً شخص مسافر برای درمان و رهایی خودش از بند اعتیاد و رسیدن به آرامش تلاش می‌کند یا این‌که به خاطر رهایی از فشارهای خانواده این کار را می‌کند؟ آیا شخص مرزبان برای رشد و تعالی خودش و شناخت بیشتر خودش و به خاطر کمک به انسان‌های دیگر خدمت می‌کند یا این‌که به خاطر جایگاه و کسب مقام است که خدمت می‌کند؛ و البته این مسائل باعث سقوط شخص می‌شود و او را به سمت تاریکی می‌کشاند؛ و به نظر من این مسائل در پی نداشتن ظرفیت و آگاهی لازم ایجاد می‌شود.

پس اینجا ما می‌توانیم نتیجه بگیریم که اگر کسی ظرفیت لازم برای انجام کاری یا چیزی را نداشته باشد نمی‌تواند در آن کار یا چیز مسئول باشد و درنهایت از تعادل خارج می‌شود و قبله خودش را گم می‌کند و از مسیر اصلی دور می‌شود؛ و ما باید این موضوع را بدانیم که در کنگره ۶۰ رسیدن به جایگاه برای خودنمایی اصلاً ارزشی ندارد و هدف ما باید این باشد که در هر جایگاهی که هستیم آموزش بگیریم و خدمت کنیم و بدانیم که ما تنها برای تعالی و تکامل خودمان تلاش می‌کنیم و قدم برمی‌داریم؛ و تمام این جایگاه‌ها برای شناخت بیشتر خودمان است.

حال چگونه من می‌توانم ظرفیت خودم را افزایش بدهم؟

در ابتدا ما باید این را بدانیم که ظرفیت ما یک‌شبه و یک‌روزه تغییر نمی‌کند و این نیست که مثلاً ما با خودمان بگوییم که من از فردا ظرفیتم را بیشتر می‌کنم!

پس ابتدا ما باید زمان را در نظر بگیریم و بدانیم که این کار نیازمند زمان است؛ و ازاینجایی‌که گفته شد ظرفیت ما به دانایی ما بستگی دارد پس با آموزش، تفکر و تجربه و با تکرار و تمرین در طول پارامتر زمان ذره‌ذره ظرفیت ما افزایش پیدا می‌کند و پذیرش ما بیشتر می‌شود. درواقع می‌توان گفت ما باید نقطه تحمل خودمان را بالا ببریم تا ظرفیت ما هم بالا برود.

اکنون شاید برخی افراد با خود بگویند ظرفیت و مسئولیت با درمان اعتیاد چه ارتباطی می‌تواند داشته باشد؟

جناب آقای مهندس دژاکام می‌فرمایند ما اگر به دنبال سلامتی هستیم، در ابتدا باید ظرفیت سلامتی را داشته باشیم. چون برخی از افراد هستند که ظرفیت سلامتی را ندارند و باید مریض باشند؛ و در کنگره ۶۰ ما بر اساس روش دی اس تی و تدریجی اعتیاد خود را درمان می‌کنیم؛ یعنی اگر من به‌عنوان یک مسافر سفر اول می‌خواهم یک‌پنجم از داروی درمان خود را کاهش بدهم در ابتدا باید پذیرش و ظرفیت این کاهش را داشته باشم؛ یعنی باید هم یک‌پنجم کارایی سیستم تولیدکننده مواد شبه افیونی بدن من افزایش پیداکرده باشد و هم این‌که به دانایی من افزوده‌شده باشد.

پس نمی‌شود به درمان رسید مگر این‌که ظرفیت لازم برای سلامتی را در خود ایجاد کنیم و این ظرفیت به وجود نمی‌اید مگر با کسب دانایی، سعی و تلاش و عمل کردن به آموزش‌ها و صبر کردن و در نظر گرفتن زمان مناسب و فرمانبرداری از راهنما و حرکت در چهارچوب قوانین و حرمت‌های کنگره ۶۰.

و در نهایت ما باید به این موضوع توجه کنیم که اگر ظرفیت لازم برای پذیرش انجام کار و یا چیزی را نداریم خودمان را دچار مشکلات نکنیم و آن را نپذیریم؛ و هیچ‌گاه در رابطه با مسائل و موضوعات مختلف ابتدای کار را نگاه نکنیم و تفکر کنیم به درون موضوعات نفوذ کنیم و انتهای آن‌ها را بررسی و خود را اسیر لذت‌های زودگذر نکنیم و بدانیم که شیطان به زیباترین شکل ممکن وارد افکار و اندیشه انسان می‌شود و ما را از مسیر خارج می‌کند.

((سختی و رنج دنیا همیشه ثابت است و این ظرفیت ماست که مزه آن را تعیین می‌کند. پس وقتی در رنج هستی بهترین کار بالا بردن ظرفیت و درک خود از مسائل است.))تهیه و تنظیم گزارش : رضا نوروزیPrint Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفراکرم یکشنبه 6 تیر 1395 12:17
باسلام خدمت استادعزیزمسافرمصطفی مطالب شما خیلی کامل بودسپاسگزارم به امید ارتقا شما به جایگاه بالاتر.خداقوت به مسافررضا.
همسفرمریم نباتی یکشنبه 6 تیر 1395 11:56
باعرض سلام وخداقوت خدمت استادبسیاراستاده بردیم ازصحبتهای شماموفق وسربلن باشید
مسافر اصغر شنبه 5 تیر 1395 17:46
سلام و عرض ادب خدمت استاد جلسه مجازی آقای مصطفی عزیز خوشحال شدم شما را در این جایگاه میبینم خیلی زیبا و کامل توضیح دادید موفق باشید باتشکر از آقای نوروزی
همسفر میلاد شنبه 5 تیر 1395 16:51
با عرض سلام و خداقوت خدمت آقا مصطفی عزیز بسیار عالی و کامل ذستورجلسه رو توضیح دادی از آقا رضای عزیز هم تشکر می کنم
مسافر مصطفی امینی شنبه 5 تیر 1395 10:14
از اقا رضای عزیز تشکر میکنم و به اقا مصطفی هم خداقوت میگم.
مسافر صابر شنبه 5 تیر 1395 09:47
با سلام و خداقوت ، مصطفی جان ، خیلی کامل و جامع دستور جلسه را باز کردید ، این جایگاه را به شما تبریک میگم و از مسولیت پذیری وزحمات بی دریغ شما سپاسگزارم . موفق و پیروز باشید . خدمت رضای عزیز هم خداقوت میگم .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic