آدرس: اراک، سردشت، سمت راست، میدان بسیج، جنب بلوار دانشگاه علوم پزشکی، ساختمان عبدی تلفن: 34173491-086
کارگاه آموزشی همسفران
سه شنبه 13 مهر 1395 ساعت 07:01 | نوشته شده به دست میلاد عیدی | ( نظرات )

به نام قدرت مطلق الله

دهمین جلسه از دور بیست و هشتم سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره60 نمایندگی پروین اعتصامی اراک ویژه همسفران با استادی خانم سهیلا،نگهبانی خانم سحر و دبیری خانم مهدیه و با دستور جلسه"لژیون مالی"در تاریخ12/07/1395 رأس 15:30 آغاز به کار نمود.سخنان استاد:

امروز اینجا هستیم که کمی در مورد ماهیت کاری که می‌خواهیم انجام دهیم بگوییم یعنی لژیون مالی

لژیون مالی لژیونی متشکل از اعضا که تلاش می‌کنند تا منابع مالی را در جهت تأمین اهداف کنگره60 استحکام دهند.

ولی آیا من که می‌خواهم عضوی از این لژیون باشم اگر توانایی ندارم عضو باشم و به آن کمک کنم می‌دانم هدف اصلی کنگره60 چیست؟

آیا می‌دانم که به قول آقای امین علت این‌که خیلی از کارها را نمی‌توانیم انجام دهیم این است که به ماهیت آن‌ها پی نبرده‌ایم؟

ماهیت کنگره چیست؟ اگر کمی تفکر کنم به‌راحتی به ماهیت کنگره پی خواهم برد که اینجا هم ،قدرت اختیار و انتخاب انسان مطرح است.بدهی یا ندهی؟کمک کنی که چی؟ و یا تفکرات مسموم دیگری که مانع این می‌شود که من کمک کنم .امروز بی‌پرده می‌گویم شاید یکی از دلایلی که مانع کمک کردن یا عضو شدن من در این موضوع می‌شود این است که تصور می‌کنم این‌ها همه‌اش حقه است و می‌خواهند مرا سرکیسه کنند به‌راستی منشأ این تفکر کجاست؟ در پاسخ باید بگوییم چشم‌تنگ دنیادوست رایاقناعت پر کند یاخاک گور.

آیا می‌دانیم هدف از تشکیل  لژیون مالی چیست؟هدف خرید زمین است خوب به نام کی؟نفس اماره می‌گوید برای خودشان می‌خواهند، از کجا معلوم که این‌ها صرف شما بشه؟ و این‌ها را مهندس می‌خواهد سرمایه کند ببرد آن‌طرف و... هزاران توجیه دیگر.و حالا این بستگی به میزان عقل و قدرت تشخیص من دارد که تا چه حد تسلیم شوم و هر چه حساسیت این کار بیشتر باشد من کم‌تر تسلیم نفس اماره خواهم شد.

هدف خرید زمین، تأسیس یک آکادمی است؟خوب که چه بشود؟اگر نگویم هزاران انسان ولی اگر یک انسان از دام اعتیاد رها شود و یک نفس احیا شود گویی تمام نفوس احیاشده اند،یک خانواده از رنج طاقت‌فرسا و کمرشکن اعتیاد رها شود و از تحقیرها خروج پیدا کند،یک فرزند نشود فرزند طلاق و...+


قله و فتح آن چندان اهمیتی ندارد اما نشانی از خود در آن مکان گذاشتن مهم است. شما باید به منزلت و جلال گذشته برگردید نه برای تفاخر به هم نوع خویش،بلکه نشانی ازآنچه بی‌نشان است حتماً در این مورد کلام و حرکت پیامبر بزرگ را می‌دانید ایشان نخواستند که داشته باشند،پس بخشیدند و به هیچ رسیدند سپس وحی آمد که باید داشته باشی ،بدهی و بستانی،هم مال را هم به‌موقع جان را

اگر باید آن درخت سر به اسمان بنماید لازم است سالم شود رشد سالم بنماید و در ادامه و یا صعود،چندین برابر آنچه دریافت می‌دارد باز پس بدهد به‌عبارت‌دیگر،همه‌سال میوه داشته باشد

در کجای دنیا این‌همه تغییر و تبدیل روی یک انسان انجام می‌شود؟کمی تفکر کنیم خداوند فرمان می‌دهد که انفاق کنید آیا درجایی از فرامین الهی گفته‌شده که نذری دهید؟ تاسوعا و عاشورا نزدیک است نمی‌خواهم خدای‌نخواسته به اعتقادات کسی توهین کنم ولی بایستی از زندان اندیشه‌های فرسوده آزاد شد،چقدر هزینه می‌کنی تا نذری بدهی مثلاً شله‌زرد می‌پزیمآنهم مقدار زیاد با هزینه بالا،کجا تقسیم می‌کنیم؟؟چند گرسنه را سیر می‌کنیم؟ لباس به تن چند یتیم می‌کنیم؟بهترینش را می‌گذارم برای فامیل و اقوام خودم بقیه را هم بین همسایگان که وضعیت عالی‌تری از خودم دارند پخش می‌کنم و جالب اینجاست که اکثر این‌ها هم‌جایشان در سطل زباله‌هاست در این کار چه خیری را پرورش می‌دهیم؟

مولانا می‌گوید:

  گر تو این انبان ز نان خالی کنی

                                        پر ز گوهرهای اجلالی کنی


حالا من در این نذری دادن‌ها برای چی ارزش قائل می‌شوم؟همین انبان،شکم،ماده و ماده‌پرستی و این فقط یک نمونه است.

می‌خواهیم کار خیر انجام دهیم هزاران راه هست. بازهم مسجد و مدرسه می‌سازیم و غافل از این هستیم که آنچه مهم است پوشیدن لباس نو و سیر کردن شکم یک گرسنه نیست،آنچه مهم است تغییر اندیشه‌ی یک انسان است،پرورش روح یک انسان و نیازهای معنوی اوست. در مسجد چه‌کاری انجام می‌شود؟یک انسان پاک و خدایی وارد مسجد می‌شود و به عبادت می‌پردازد ولی آیا یک معتاد از همه‌جا رانده را به مسجد راه می‌دهند؟ در مدرسه چطور؟

پس کمی تفکر کنیم،کنگره روی انسان‌هایی کار می‌کند که بربادرفته هستند،انسان‌هایی که از جامعه و حتی عزیزترینشان طردشده‌اند.روی این افراد تغییر ایجاد می‌کند و این تغییر به حدی است که از این بدترین فرد جامعه،بهترین و ارزشمندترین فرد به وجود می‌آید.

حال هدف کنگره تأسیس آکادمی است که چنین افرادی در آن درمان شوند من شاید نتوانم عضو لژیون مالی شوم ولی می‌توانم در یک موزاییک 10 در 10 سانتی آن سهیم شوم حالا همین موزاییک که شاید نشانی باشد در بی‌نشانی در رهایی تک‌تک انسان‌ها سهیم خواهد بود شاهدی است بر آنچه می‌گذرد.

گاهی وقت‌ها آن‌قدر سرگرم دنیا می‌شویم که یادمان می‌رود خداوند چه بهای سنگینی را برای بودن من پرداخته و من حاضر نیستم ازآنچه که خود بر من بخشیده اندکی درراه او ببخشم.کنگره در زندگی تک‌تک ما یک معجزه است صادقانه از خود بپرسیم چه کسی تاکنون توانسته این‌همه تغییر را در ما به وجود بیاورد؟

قانون هستی،قانون عمل و عکس‌العمل است باید بدهی تا بستانی.گاهی وقت‌ها می‌بخشم اما چرایی این بخشش من،خیلی اهمیت دارد یا برای چه ببخشم؟ برای تفاخر به هم نوع خودم،یا برای خودنمایی،برای چه؟ اگر چرایی بخشش من چرایی عادی باشد خسته می‌شوم،می‌برم و نمی‌توانم ادامه دهم.

پس بایدهدفم، هدفی درست باشد که اگر چنین شد منبع این بخشش تمام‌نشدنی خواهد بود .گاهی می‌بخشم و انتظار دارم که همان به من برگردد، درصورتی‌که در برابر آن بهای ناچیزی که من می‌پردازم کائنات بهای پرعظمتی را به من بازخواهد گرداند شاید این بها،بهای مادی نباشد گاهی وقت‌ها بهای این بخشش‌ها را با گوشت و پوست‌واستخوان خودت در زندگی حس خواهی کرد

ای‌کاش بتوانم کنگره را با تمام وجود درک کنم،عظمتی را که در یک گل رهایی است درک کنم ،گلی که حاکی از پشت سر گذاشتن یک دنیا رنج،عذاب،سیاهی و تاریکیست و نوید نور و روشنایی می باشد. اگر این‌همه عظمت را درک کردم در سپاس از این عمل عظیم، گذشتن برایم کاری ندارد.حتی اگر خودم هم نیازمند باشم ،چراکه اگر نیازمند باشم و ازآنچه که خود محتاجش هستم بگذرم ارزشش قابل قیاس نیست با زمانی که بی‌نیاز باشم و بگذرم مثل پیامبر اکرم.


امیدوارم تک‌تک ما بتوانیم چیزی فراتر از توان خود در تأسیس آکادمی کنگره کمک کنیم و بدانیم که این کمک ما قطعاً در بیکران ها طی‌ طریق می‌کند و روزی به شکلی به خود ما بر خواهد گشت.

در قران کریم به احسان  و نیکی کردن اشاره‌شده . احسان کردن یعنی خود را از بدن دیگران دیدن یعنی مسیری شوی برای رساندن فیض و برکت الهی به دیگران.برکت خداوند شامل حالت شد ،حالا نوبت توست که این برکت را بین دیگران که  نیازمندندتقسیم کنی .اگر جلوی فیض بخشی خودت را بگیری جلوی فیض بخشی خداوند هم گرفته خواهد شد.

در پایان این جلسه جشن گل‌ریزان به مناسبت هفته لژیون مالی توسط همسفران برگزار شد 


عکاس:همسفر صبا شهرستمی

تایپ و تنظیم:همسفر میلاد عیدی     

                                        

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: جلسات گروه خانواده، کارگاه های آموزشی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر مهری سه شنبه 13 مهر 1395 20:13
با سلام و خداقوت ... عاااالی بود ، خیلیییی خوب همه ی مراسم برگزار شد ، دست همه درد نکنه ، همه پر انرژی و با محبت تمام شرکت کردند و سنگ تموم گذاشتن ، خدا رو شکر .
همسفر اکرم سه شنبه 13 مهر 1395 11:45
باسلام وخداقوت خدمت استادعزیز خانم سهیلا خیلی خیلی انرژی گرفتیم .خداقوت هم به نگهبان ودبیر جلسه. اززحمات خانم جودکی وخدمتگزاران کنگره 60 اراک تشکر میکنم که تلاش میکنند مادرآرامش کامل آموزشهای خوبی رو دریافت بکنیم
همسفر زهرا تقی زاده سه شنبه 13 مهر 1395 10:51
باسلام خدمت استاد گرامی خانم سهیلا خیلی خیلی انرژی گرفتیم وجلسه دیروز عالی بود وکم نظیر
همسفرقنبری سه شنبه 13 مهر 1395 10:49
باسلام ،درابتدا تشکر می کنم از اعضای لژیون مالی و بعد از خانم سهیلای عزیزم به خاطر جلسه ی خیلی خوبی که برگزار کردن و خداقوت میگم به آقامیلاد و صبای عزیز برای این همه انرژی و تلاش و از خانم جودکی و خانم اکرم تشکر می کنم برای اجرای مراسم گلریزان.
تاباد چنین بادا.
همسفرژاله سه شنبه 13 مهر 1395 10:14
باسلام و خداقوت خدمت استاد عزیزواقعا در حیرتم از این همه انرژیی که جلسه ی دیروز داشت.تقریبا جزء معدود جلساتی بود که تمام حواسم به صحبتهای استاد بودوخیلی چیزها فراگرفتم ممنون خانم سهیلا،از بودنتان!!! چون همیشه اطرافمان پراست ازآدمهایی که نیستند.تشکر از زحمات خانم جودکی و خانم اکرم و
تشکر از میلاد و صبای عزیز برای به تصویر کشدن و درج وقایع دیروز
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic