آدرس: اراک، سردشت، سمت راست، میدان بسیج، جنب بلوار دانشگاه علوم پزشکی، ساختمان عبدی تلفن: 34173491-086
کارگاه اموزشی همسفران
سه شنبه 23 آذر 1395 ساعت 06:00 | نوشته شده به دست لژیون سوم | ( نظرات )

"به نام قـــــدرت مطـلق الله"

چهارمین جلسه از دوره سی و ششم سری کارگاه های آموزشی خصوصی کنگره60 نمایندگی پروین اعتصامی اراک ویژه همسفران با استادی خانم  فاطمه،نگهبانی خانم کبری و دبیری خانم زهرا و با دستورجلسه"وادی چهارم و تأثیر آن روی من"در تاریخ1395/9/22 رأس ساعت 15 آغاز به کار نمود.

خلاصه سخنان استاد:سخنان استاد :

از خداوند سپاسگزارم که بار دیگر توفیق حضور در این جایگاه را به من داد و از کمک راهنمای عزیزم خانم زیبنده صمیمانه سپاسگزارم.

رهایی و ورود خانم لیلا به سفر دوم ، به خودشان و مسافرشان و فرزندانشان صمیمانه تبریک می گویم و همچنین تبریک و خداقوت به راهنمای بزرگوارشان آقای کفراشی و خانم فاطمه اکبری دارم، امیدوارم هر روز شاهد این رهایی ها در شعبه باشیم.

هفته همسفر را پیشاپیش به همه همسفران عزیز تبریک می گویم و امیدوارم در راه رسیدن به هدفهای معقولشان ثابت قدم باشند و ان شاالله بتوانیم روز پنجشنبه جشن خوبی را برگزار کنیم.

اما در مورد دستور جلسه وادی چهارم و تأثیر آن روی من :

تیتر وادی : در مسائل حیاتی به خداوند مسدولیت دادن یعنی سلب مسئولیت از خویشتن است.

در وادی اول یاد گرفتیم که با تفکر ساختارها آغاز می شود ، در وادی دوم گفته شد که بیهوده به دنیا نیامده ایم و در وادی سوم مطرح می شود باید به خویشتن خویش فکر کنیم و اما در وادی چهارم می گوید نباید مسئولیت را به خدا بسپاریم.اولین چیزی که در این وادی مطرح می شود مسائل حیاتی است که خود کلمه حیات به معنای زندگی است و مسائل حیاتی مهم، موضوعاتی هستند که در زندگی هر فردی به وجود می آید . هر صبح با طلوع خورشید مسائل آغاز می شوند و در تمام روز با انسان هستند و نمی توان از آنها فرار کرد . این مسائل باعث می شوند که انسان مدام در فرآیند رشد باشد و در واقع هر مسئله ای می تواند فرصتی برای پیشرفت باشد.

موضوع بعدی مسئولیت است که باید بدانیم مسئولیت چیست و مسئول چه کسی است ؟

مسئولیت از کلمه سؤال می آید، مسئولیت یعنی کاری که بر عهده ی کسی است، مسئول کسی است که در رابطه با آن کار مورد سؤال قرار می گیرد . در واقع کسی که مسئولیتی را عهده دار می شود و انجام دادن کاری را قبول می کند. چه آن کار به درستی انجام بشود و به موفقیت برسد و چه به ناکامی بیانجامد، زیرا انجام هر عملی نتیجه انتخاب خودمان است و مهم این است که خودمان را مسئول انجام کار و نتیجه اش بدانیم و دنبال عذر و بهانه آوردن برای شانه خالی کردن از زیر بار آن مسئولیت نباشیم.

هر کس در هر جایگاهی باشد مسئولیت هایی دارد مثل جایگاه همسری ، فرزندی ، رهجو و ... که در هر جایگاه هر مسئولیتی که داریم را باید به نحو احسن انجام دهیم .هر کس در برابر طرف مقابلش مسئول است جمادات و نباتات و حیوانات در برابر هم مسئولند و مسئولیت امری دو طرفه است .

گاه فکر می کنیم زندگی راحت و بی دردسر و عدم مسئولیت پذیری بهترین نوع زندگی است . غافل از اینکه همین چالش ها باعث تکامل و پیشرفت در انسان می شود. حس مسئولیت پذیری سرشار از بزرگی و توانایی، خودباوری و اعتماد به نفس است. مثل همسفرها که همیشه که خودشان را رها کردند و به مسافرشان پرداختند وقتی به خودشان می آیند و می بینند که در قبال خودشان مسئول هستند و شروع می کنند و حرکت و تلاش می کنند و می بینند چه انسانهای توانمندی هستند.

هرکس باید وظیفه و مسئولیت خودش را بداند و نمی شود من بنشینم و از خداوند بخواهم که مشکلات و نواقص شخصیتی مرا حل کند یا اینکه بگویم خداوندا همه چیز را به تو واگذار کرده ام تا تو تمام معضلات و مشکلات و بیماری های مرا حل کنی . اینطور که نمی شود، پس من چه مسئولیتی دارم ؟ چه هدفی  در زندگی دارم؟

وقتی من خودم حد و حدودم را نمی دانم و از قوانین و فرامین سرپیچی می کنم و از خطوط قرمز عبور می کنم، چطور می توانم انتظار کمک و یاری داشته باشم؟! من باید روی وجود خود و تفکر و اندیشه و تلاش و آموزش خود حساب کنم و اگر وظیقه خود را درست انجام دادم آن وقت از قدرت مطلق و نیروهای مافوق انتظار داشته باشم مرا مساعدت کنند.

در این وادی مطرح می شود که دستهای آسمانی فقط القاء افکار را انجام می دهند و بقیه کارها و مسئولیتها بر عهده خودمان است. ولی متأسفانه گاهی ما از قدرت مطلق انتظاراتی غیرمعقول و غیرمنطقی داریم و این به این دلیل است که هنوز قدرت مطلق را نشناخته ایم، چون با شناخت، انسان آرامتر است . خداوند بزرگترین هدیه یعنی اختیار را به انسان داده و دو را پیش پایش گذاشت : فسق و فجور ، تقوی ؛ و مسیر را علامت گذاری کرد و پایان هر راه را مشخص کرد و این خود من هستم که راهم را انتخاب می کنم .

پس در وادی چهارم مسائلی مطرح می شود که بسیار مهم و قابل تأمل است :

1- این که ما را متوجه می کند که برداشت درستی نسبت به خداوند داشته باشیم.

2- خودمان را بهتر بشناسیم تا به شناخت خداوند برسیم .

3- صور آشکار و پنهان را مطرح می کند.

سپس در مورد در مورد مقوله نفس و مراحل نفسانی صحبت می کند .

 

جناب آقای مهندس در سی دی دانایی مردمان می فرمایند : اگر انسان آماده باشد صدای پای استاد را می شنود . پس متکی به خود و تلاش خود باشیم .

حال این وادی تأثیری که روی من گذاشت این بود که مسئولیت کارهای خودم را خودم بپذیرم و باید تلاش کنم برای رسیدن به هدفهایم اگر من تلاش کنم فقط خداوند و نیروهای مافوق به من کمک می کنند . به قول معروف از ما حرکت از خدا برکت و اگر در جهت خلاف مبدأ حرکت کنیم  اتصال ما با نیروهای مافوق و خداوند قطع خواهد شد .

امیدوارم در جهت خواسته های معقولمان قدم برداریم و به هدفهای مورد نظر برسیم .کمک راهنمایان جهت اعلام حضور و پذیرش رهجو 


مرزبان کشیک خانم صبا 

تایپ:همسفر سارا واهبی 
عکاس و تنظیم:همسفر صبا شهرستمی
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: جلسات گروه خانواده،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
پنجشنبه 25 آذر 1395 09:02
باسلام و خداقوت خدمت استاد نگهبان و دبیر محترم از سخنان استاد استفاده کردم
از کلیه خدمتگذاران همسفر هم سپاسگزارم
همسفر سارا چهارشنبه 24 آذر 1395 01:38
با سلام و خدا قوت خدمت خانم فاطمه عزیز استاد بزرگوار جلسه، واقعا لذت بردم از صحبتهای شما و مثل همیشه بسیار پربار و دلنشین صحبت کردید .خدمت کبری عزیز و زهرای عزیز خدا قوت میگم و خدا قوت ویژه خدمت صبای عزیز بابت تلاشهای صادقانه و خدمت در نمایندگی و سایت
همسفر الهام چهارشنبه 24 آذر 1395 00:03
عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامی نگهبان و دبیر ارجمند.خانم فاطمه مثل همیشه صحبتهای شما بسیار عالی و مفید بود.در پناه خداوند سالم و سلامت باشید❤❤
همسفرژاله سه شنبه 23 آذر 1395 14:00
سلام و عرض ارادت خدمت استاد عزیز و کوشا خانم فاطمه عزیز،جلسه خیلی خوب و پرباری بود.ممنون از شما
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات