آدرس: اراک، سردشت، سمت راست، میدان بسیج، جنب بلوار دانشگاه علوم پزشکی، ساختمان عبدی تلفن: 34173491-086
کارگاه آموزشی مجازی"مسافران"
پنجشنبه 9 دی 1395 ساعت 06:00 | نوشته شده به دست میلاد عیدی | ( نظرات )

بنام یزدان پاک

هشتمین جلسه از دوره آموزشی کارگاه آموزشی مجازی کنگره ۶۰ پروین اعتصامی اراک با استادی مسافرمحمد ابایی با دستور جلسه "نقش آموزش و خدمت در رهایی"  آغاز بکار کرد


 


 سخنان استاد

سلام دوستان

آموزش نقش بسیار کلیدی و مهمی برای ما دارد یک سری مطالب در فرهنگ‌ها یواش‌یواش جا می‌افتد که به مفهوم آن موضوع باید بیشتر دقت کنیم . مثلاً در فرهنگ ما هست: آب درمانی ، یعنی آب عضو مهم درمان‌کننده قرار دارد یا زنبور درمانی، زالو درمانی، یوگا درمانی، موسیقی درمانی، حرکات موزون درمانی (رقص) این‌ها همه هست.گروه درمانی در اعتیاد که به نظر من یعنی گروه درمان می‌کند اصلاً درست نیست شما مثال خوبی در گروه‌های ورزشی می‌توانید پیدا کنید یا در کلاس درس. در ورزش فوتبال وقتی می‌خواهند فوتبالی بشوند باید تحت آموزش قرار بگیرند مربی دارند ،کمک‌مربی دارند ، یک برنامه‌ریزی خاصی دارند ، کاپیتان دارند ، هافبک دارند و همه چیز مشخص است . اینکه فقط دور هم جمع بشوند که نمیشه . استاد می‌خواهد ، مربی می‌خواهد ، متون آموزشی می‌خواهد . هر کجا یک سری معتاد دور هم جمع شوند گروه درمانی شروع می‌شود؟ مثل نمایش خیابانی بود که هرکجا جماعتی گرد هم می‌آمدند تئاتر یا نمایش برگزار می‌شد ! گروه درمانی آغاز نمی‌شود ! ممکن است فساد درمانی بشود ممکن است دزدی درمانی بشود ممکن است بی‌ادبی درمانی بشود . همین طوری که نمی‌شود یک سری دور هم جمع شوند بدون متون آموزشی بدون هیچ کتابی بگیم ما دور هم جمع می‌شویم و از تجربه هم استفاده می‌کنیم . این قدر بغل منقل بودی چقدر از تجربه استفاده کردی ؟ این همه در فیلم‌ها نشان می‌دهند که چهل پنجاه نفر معتاد در بیغوله‌ها جمع شدند و مواد تزریق می‌کنند. چرا از تجربه هم استفاده نمی‌کنند ؟ از تجربیات استفاده می‌کنند ؛ که چطوری رگ را پیدا کنند و یا چطوری بکشند ! از آن جهت از تجربیات هم استفاده می‌کنند . پس بنابراین گروه به صرف اینکه گروهی است هیچ اتفاقی نمی‌افتد یا لژیون یک گروه است که در آن درمان انجام می‌گیرد . دور هم جمع می‌شوند ؛ صحبت می‌کنند ممکن است شخص وارد گروه بشود و زشت‌ترین حرف‌ها را یاد بگیرد یا تمام کارهای خلاف را یاد بگیرد . باید یک مطلب آموزشی باشد . اگر دارای متون آموزشی نباشد به سقوط می‌رسد . شخص قبلاً یک نوع مواد مصرف داشته الآن به چند مواد رسیده . شخص قبلاً یک خلاف می‌کرده حالا بیست نوع خلاف یاد گرفته . آموزش یک حساب‌وکتابی دارد.                                                                                

 

آموزش چی؟ توسط کی؟ برای کی؟چی آموزش بدهیم ؛ توسط کی آموزش بدهیم و به کی آموزش بدهیم. اگر انسان از آموزش‌ها جلوتر نباشد به صحت و سقم آن‌ها پی نخواهد برد . کسی می‌تواند از نوشتارها و گفتارها جلوتر باشد که اطلاعاتش بیشتر باشد . مثلاً من میگویم قلب 54 تا رگ کرونری دارد . شما اگر بلد نباشید میگید درست میگه ولی اگر جلوتر باشید میگویید54 تا رگ کرنری نداریم . از کجا آورده‌اید؟

یک مطلب مهمی که امروز تبدیل به چماقی شده و تا یکی حرف میزند میگویند علمی صحبت کنید . ما یک مطلب علمی داریم و یک مطلب در کتاب داریم ، ممکن است یک چیزی در کتاب نوشته باشند و دانشمندان آن را قبول داشته باشند ولی علمی نباشد . قبل از گالیله همه می‌گفتند خورشید دور زمین می‌چرخد . ولی غلط بود به صرف اینکه همه میگویند ، درست نیست . علم به طور کلی یعنی: آگاهی، اطلاع، دانستن . در کل به این صورت عنوان می‌شود . از امین سؤال کردم که از نظر تو علم چیست ؟ گفت توصیف قوانین تغییر،تبدیل و ترخیص که به راستی و درستی  مسئله‌ای دلالت دارد و حقیقتی را بیان می‌کند . علم یعنی شما می‌خواهید شیر را تبدیل به ماست کنید ؛ شیر تبدیل می‌شود به ماست . قوانین آن چیه ؟ که یک مقدار شیر را گرم‌کنید و ماست به آن اضافه کنید . بعد یک جای گرم بگذارید تا ماست بشود . یک مریض از حالت تعادل خارج‌شده و بیماری کلیه دارد . قوانینی که کلیه خراب را تبدیل به کلیه سالم می‌کند . میگوییم علم است . علم باید به راستی و درستی دلالت کند و اگر یک حقیقت را بیان نکند علم نیست . یک سری حرف ناحساب می‌زنند با یک چماق هم می‌زنند به کله آدم و میگویند این کاری که شما کردید علمی نیست . بعد من هم میگویم کتابی نیست ولی علمی است.  

 

پیشگیری ، باید یک قوانینی داشته باشد که به راستی و درستی دلالت کند . بعدأ ما بگوییم از معتاد شدن انسان‌ها جلوگیری می‌کنیم . اگر توانستیم جلوگیری کنیم به راستی دلالت می‌کند . میگوییم علم ؛ پس اگر نتوانستیم مصرف‌کننده را تبدیل به آدم سالم کنیم علم نمی‌شود . بعضی متون امکان دارد گمراه کننده باشد . ملأ من به این باور رسیدم که مسئولیت را باید به خداوند بسپارم .کی گفته مسئولیت را به عهده خداوند بسپاری؟ به کدام باور رسیدی که خداوند به جای تو تصمیم بگیرد؟ یا کارهای تو را انجام بدهد ؟ پس متون آموزشی بسیار بسیار مهم است . بنابراین ما در کنگره احتیاج به متون آموزشی داریم و اگر علم نباشد هیچ تغییری صورت نمی‌گیرد .

در لژیون‌ها انسان هایی می‌آیند ، مصرف‌کننده ، به‌هم‌ریخته که حالشون خوب نیست . این‌ها را تبدیل به انسان‌های سالم و صالح  می‌کنیم . این تغییر و تبدیل علم است . 300 الی 400 ساعت آموزش می‌گیرند . ما نمی‌توانیم وقت را به بطالت بگذرانیم . خداوند هیچ  جماعتی، قومی هیچ خانواده‌ای را بدون بزرگ‌تر نکند . هیچ انجیو یا  گروهی را که کار خیر می‌کنند بدون بزرگ‌تر نکنند . اگر بی‌صاحب باشد هرج‌ومرج می‌شود . میکروب و ویروس‌ها رشد می‌کنند و اگر صاحب داشته باشد جلوی رشد میکروبها و ویروس‌ها را می‌گیرد . اگر آموزش نبینیم پیشرفت نمی‌کنیم . انسان‌ها موجودات حریصی هستند ، ناسپاس هستند ، زیانکار هستند . ما با این آموزش‌ها داریم شما را از بدی‌ها بیرون می‌آوریم ، چون کسی که بداند بدی بد است بدی نمی‌کند . اگر انسانی بفهمد ظلم بد است ظلم نمی‌کند . اگر کسی بداند حریص بودن و ناسپاس بودن بد است حریص و ناسپاس نخواهد بود . تمام بد بختی انسان بابت جهل اوست پس اگر متون آموزشی نباشد این‌ها به رهایی نمی‌رسند . خیلی از متون آموزشی بوده که باعث شده افراد به ملتشان یا کشورشان پشت کرده‌اند . آن‌ها هم متون آموزشی بوده است . من قبل از اینکه به شما آموزش بدهم به خودم آموزش دادم . من چندین سال سیگار می‌کشیدم و از شما هم نخواستم سیگار نکشید . بعد خودم سیگار نکشدم . من از مشکلات یاد گرفتم ، نمی‌دانید مشکلات چقدر کارساز هست .

 

درگذشته یک سری آدم بودند که می‌خواستند خودشان را تزکیه کنند ؛ نفس خودشان را بکشند ؛ نفس را نمی‌توان کشت . باید تربیتش کنیم. سر خودشون را می تراشیدن که قیافه‌های زشتی داشته باشند و یا در راه خدا خدمت کنند . بهشون می گفتند : قلندر .  به مردم خدمت می‌کردند . حالا یک تعدادی فقط سر می‌تراشیدند و خدمت نمی‌کردند . هر کسی نمی‌تواند آموزش بدهد . باید آموزش را بلد باشد . هر کسی نمی‌تواند راهنما باشد مگر راهنمایی را بلد باشد . فقط در کنگره 60 است که راهنما باید امتحان بدهد . فیلترهای متعدد عبور کند . وقتی گوینده نمی‌داند چه می‌گوید شنونده چه می‌داند ؟ چیزهایی که آموزش می‌دهی باید بلد باشی . یک سری مطالب در عرفان مال خواص است نه عوام . نه اینکه چیز سری باشد ! نه! ظرفیت آن را ندارند! برداشت اشتباه می‌کنند . بنابراین به کی آموزش می‌خواهی بدهی؟ بعضی‌ها آموزش پذیر نیستند . آیا می‌توانید حشرات را آموزش دهید ؟ ولی سگ رامی توانید آموزش دهید . شیر و فیل و گورخر را می‌توانند آموزش داد ولی گرگ  قابل آموزش نیست . امکان دارد کسانی در لژیون باشند که به درد آموزش نمی‌خورند .  تا زمانی که آموزش صورت نگیرد به درمان نمی‌رسیم . نقش آموزش در درمان بله یا خیر است . اگر آموزش بگیرد به درمان می‌رسید و اگر آموزش نگیرد به درمان نمی‌رسید . باید حتماً آموزش باشد که چه کار بکند ؟ مواد مخدر مثل مواد منفجره است با مواد منفجره بخواهی کارکنی باید آموزش‌دیده باشی ستون اصلی ما آموزش است.

 

خدمت چی؟ توسط کی؟ برای کی؟ چه خدمتی باید بکنیم . وقتی میگوییم خدمت چی ؟ یعنی خدمت متفاوت است ما که عضو کنگره 60 هستیم باید بگوییم ما در کنگره چه کار می‌کنیم ما به درد چی می‌خوریم ؟ یعنی طرف بیاید و برود چای هم بخورد تازه غری هم بزند . خوب این به چه دردی می‌خورد ؟ ما چه نفعی داریم ؟ اگر میلیون‌ها تومان پول می‌دادم به درمان نمی‌رسیدم . بعد برای کنگره چه کار می‌کنم ؟ اینجاست میگویند ( ان الانسان خلق هلوعا) سلامتیش هم دوام ندارد مگر اینکه پرداخت بکند . حالا با خدمت کردن؛ مرزبان شدن یا کمک راهنما شدن ؛ با یک لیوان چای دادن یا یک جارو کشیدن یا جمع کردن ته سیگار! هر کدام از شماها اگر می‌خواهید درست شوید تو کنگره راه می‌روید اگر دیدید ته سیگار افتاده در سالن اگر خم شوید و آن را  برداشتید یعنی درست شدید . خدمت بازپرداخت است . آن‌هایی که در همه کارها مشارکت می‌کنند به رهایی می‌رسند . در جارو کردن در چای دادن و......  این‌ها به رهایی می‌رسند . کنگره هم برایشان مکان امنی می‌شود و چون خدمت می‌کنند بقیه هم دوستشون دارند حالشون زود خوب می‌شود ، امید می‌گیرند . پس خدمت کردن و آموزش نقش بسیار سازنده در درمان ما دارد. زمانی که مشغول خدمت یا آموزش هستند این قدر فکرشون مشغول است که فکر مواد نمی‌کنند . در کنگره به کسی خدمت‌گزار میگوییم که کاری کند تا نفع آن برای دیگری باشد . امیدوارم خداوند ما را در خدمت و آموزش نیرومند کند .

تایپ:مسافر ابراهیم مجیدی

تنظیم:همسفر میلاد عیدی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر میلاد پنجشنبه 9 دی 1395 14:36
باعرض سلام و خداقوت خدمت محمدآقای عزیز بسیار عالی و کامل و جامع بود
از آقا ابراهیم عزیز هم تشکر می کنم
مسافر خادم پنجشنبه 9 دی 1395 14:07
سلام وخداقوت:
حضور استاد ارجمند آقای محمد عزیز از مطالب ارزنده شما استفاده بردیم موفق وپیروز باشید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو