آدرس: اراک، سردشت، سمت راست، میدان بسیج، جنب بلوار دانشگاه علوم پزشکی، ساختمان عبدی تلفن: 34173491-086
گزارش تصویری همایش هفته عاری از مواد مخدر و دخانیات
شنبه 17 تیر 1396 ساعت 06:00 | نوشته شده به دست سجاد عراقی | ( نظرات )

«بنام خالق بی همتا»

به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر همایشی روز پنج‌شنبه 1396/4/15 از طرف شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر و به میزبانی «جمعیت احیاء انسانی کنگره 60» و با حضور مقامات استانی در محل نمایندگی پروین اعتصامی کنگره 60 اراک برگزار گردید.همایش با صحبت‌های دیده‌بان محترم آقای سعید سبزه‌ای رأس ساعت 17 آغاز گردید.

سخنان دیده‌بان محترم جناب آقای سعید سبزه‌ای:

با عرض سلام خدمت تمام حاضرین محترم. من خوش‌آمد و خیرمقدم عرض می‌کنم خدمت مسئولین و عزیزانی که امروز تشریف آورده‌اند و در جمع ما هستند. سرکار خانم شجاعی از سازمان بهزیستی، آقای جهانگیری معاونت محترم سازمان فنی و حرفه‌ای، آقای شاه‌محمدی دبیر شورای هماهنگی سازمان مبارزه با مواد مخدر، حجت‌الاسلام اکبری از اداره زندان‌ها، آقای ابراهیمی از صداوسیما و بقیه مسئولین محترم استانی که امروز در بین ما هستند.

من ابتدا برای مدعوین محترم توضیح می‌دهم که کنگره 60 چیست و چه‌کاری را انجام می‌دهد و بر چه مبنایی فعالیت می‌کند. کنگره 60 برای پیشگیری، مهار و درمان اعتیاد فعالیت دارد. پیشگیری یعنی آموزش و شناختن که ما به فرزندان خود بیاموزیم اعتیاد چه هست. ما اگر فرزندان خودمان را نهی کنیم و فقط بگوییم اعتیاد بد است و مواد مصرف نکن؛ بدون شناخت تأثیری نخواهد داشت. مصرف مواد مخدر لذت دارد و اگر لذت نبود کسی مواد مصرف نمی‌کرد؛ باید به یک آگاهی و شناختی رسید که فهمید نباید مواد مصرف کرد. امروز سن اعتیاد متأسفانه به مدارس راهنمایی رسیده است. اعتیاد در اوایل مصرف بسیار لذت دارد و نهایتاً به کارتن‌خوابی و طرد شدن از خانواده ختم می‌شود.

طبق آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی چهار درصد جمعیت کره زمین اعتیاددارند؛ یعنی از هر صد نفر، چهار نفر، ولی وقتی آن را در هفت میلیارد نفر محاسبه کنیم رقم عجیبی به دست خواهد آمد؛ حدود دویست و هشتاد میلیون نفر. اعتیاد یک خانواده را درگیر می‌کند اگر این عدد را ضربدر چهار نفر کنیم می‌شود حدود یک میلیارد نفر؛ یعنی یک‌هفتم جمعیت جهان درگیر بیماری اعتیاد هستند یا به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم. کدام بیماری یک‌هفتم جمعیت جهان را درگیر کرده است؟ در همین شهر اراک افرادی با هر نوع مصرفی آمده‌اند و در کنگره 60 به درمان رسیده‌اند حتی با مصرف شیشه. کنگره 60 اعتقاد دارد هر ماده‌ای که انسان را از حالت تعادل طبیعی خارج کند مواد مخدر است. با روش درمان کنگره 60 هر شخصی با هر نوع مصرفی می‌تواند به درمان برسد با متد و روشی که در آن زمان در نظر گرفته‌شده است. الآن کنگره 60 پنجاه‌هزار نفر عضو دارد که نصف آن‌ها حداقل به درمان رسیده‌اند یا در حال درمان هستند و بقیه آن‌ها هم همسفران هستند که خانواده‌های مصرف‌کنندگان هستند و آموزش می‌بینند.

روش کنگره 60 روشی بومی است و جناب مهندس دژاکام ابتدا این روش را خودشان امتحان کرده‌اند و بعد از نتیجه موفق آن را بست و گسترش داده‌اند. در این روش هم‌زمان با کاهش مواد مخدر باید بینش و دیدگاه و جهان‌بینی فرد تغییر کند و این تغییری بنیادی است و وقتی این تغییر اتفاق افتاد شخص حاضر نیست به مواد مخدر گرایش پیدا کند، چون معیارها و تفکر او عوض‌شده است و نگاه او تغییر کرده است و انسانی دیگر شده است. صحبت‌های جناب آقای شاه‌محمدی؛ دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با موادمخدر:

با عرض سلام و وقت بخیر به همه حاضرین محترم همایش کنگره احیای انسانی 60 امروز عزیزان محبت کردند به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر این همایش را برگزار کردند که جای تشکر دارد. از همه عزیزان که تشریف آوردند به‌عنوان یک خادم در این بخش ممنونم، از مسئولین محترم استان مرکزی تشکر می‌کنم. از آقای حکیمی و آقای دژاکام تشکر می‌کنم. من در اصفهان در خدمت این بزرگواران بودم چهار مرکز را در کنگره 60 با حمایت و کمک مسئولین افتتاح کردیم. در اصفهان همایش‌هایی برگزار کردیم و فعالیت‌های زیادی انجام شد.

در استان مرکزی من یک سال و نیم است که شروع به فعالیت کردم بحمدالله در این استان هم فعالیت ما با ارتباط با برادر عزیز دکتر سمیعی در کنگره 60 آغاز شد. با هماهنگی‌های انجام‌شده ما مشکلات تهیه داروی درمان نمایندگی خمین را برطرف کردیم. اعضای نمایندگی خمین برای تهیه دارو باید مسافت زیادی را تا گلپایگان یا اراک می‌رفتند اما ما با هماهنگی سازمان علوم پزشکی مجوز تهیه دارو از کلینیک‌ها را صادر کردیم و تا نود نفر می‌توانند داروی خود را در خمین تهیه کنند و مسئله مسافت و خطرهای آن برطرف شد. خدا را شکر ما در استان مرکزی مسئولین بسیار خوبی داریم که در همه بخش‌ها همکاری‌های لازم را انجام می‌دهند و هیچ دستگاهی ممانعت و کوتاهی نکرده است.

این اولین بار است که این همایش در اراک برگزارشده است، من تا جایی که توان دارم قول می‌دهم خودم و همکاران عزیزم با هماهنگی‌ها حمایت انجام خواهیم داد. زمین خریداری‌شده این شعبه خارج از محدوده است و دوستان در ساخت آن با مشکل مواجه شده‌اند. امیدواریم با صحبت با شهردار محترم مشکل ساخت زمین نمایندگی اراک برطرف شود و این مشکل هم پیگیری شود و انشا الله این موضوع خلاف قوانین و مقررات نباشد و قابل‌اجرا باشد. امیدوارم این اتفاق هم انجام شود.

ما دوست داشتیم امروز در خدمت مهندس دژاکام و آقای حکیمی باشیم و این عزیزان را زیارت کنیم. خدا انشا الله به آقای حکیمی و خانواده‌شان عزت بدهد و به همه مسئولین که در این حوزه کار می‌کنند.

من کاملاً با کنگره آشنا و رفیق هستم. در کنگره بار زیادی از درمان نقش هم‌سفر است و بر دوش هم‌سفر و خانواده است و در کنگره خانواده‌ها در مورد رفتار با مصرف‌کننده آموزش می‌بینند که کار بسیار خوبی است. در روش‌های دیگر شخص بعد از ترک اعتیاد در جامعه دچار مشکلاتی است و تضمین لازم را ندارد و دچار بی‌محبتی می‌شود و مجدداً به اعتیاد برمی‌گردد که الحمدالله در کنگره 60 با آموزش خانواده‌ها این مسائل وجود ندارد. وقتی رابطه عاطفی در خانواده‌ها وجود نداشته باشد فرزندان به سمت مواد مخدر کشیده خواهند شد، سودا گران مرگ منتظر این افراد هستند و با آغوش باز پذیرای آن‌ها هستند. ما متأسفانه امروز در کشور دو میلیون و هشت‌صد و هشتاد نفر معتاد داریم که این آمار بسیار در سال‌های اخیر افزایش داشته است. همه سازمان‌ها در حال زحمت هستند که این آمار کاهش یابد و کنترل شود. باید با این سیستم و این تجارت مقابله کرد و جلوی فعالیت آن‌ها را گرفت. جوانان ما سرمایه‌های آتیه ساز این کشور هستند و این افراد باید ایران را حفظ کنند. باید مراقب باشیم و به جوانان و نوجوانان و سلامت آن‌ها توجه کنیم. هرکدام از ما باید سفیر مبارزه با مواد مخدر باشیم و در سطح استان با مواد مخدر مبارزه کنیم. ما همیشه در دبیرخانه شورا منتظر پیشنهاد‌ها و انتقادات و همکاری شما هستیم. همه آماده‌ایم و کمک می‌کنیم که این معضل را از بین ببریم. من به‌عنوان یک خادم تا زمانی که در حال خدمت در این جایگاه باشم در خدمت شما هستم تا معضل مواد مخدر را به یاری خدا کنترل کنیم.صحبت‌های حجت‌الاسلام اکبری؛ نماینده اداره زندانهای استان مرکزی:

ضمن عرض سلام و تقدیر و تشکر از عزیزانی که کنگره 60 را تشکیل داده‌اند و زحمت کشیدند و همه عزیزانی که در جلسه حضور دارند. روزی که مشیت الهی بر آن قرار گرفت که موجودی به نام انسان را خلق کند قبل از خلقت انسان ملک خلق شد. ملک عابد بود ولی عاشق نبود، خدا عشق می‌خواست. انسان خلق شد و ملائکه اعتراض کردند و گفتند می‌خواهی موجودی را خلق کنی که فساد و خونریزی کند و ما شمارا عبادت و تسبیح می‌کنیم و نیازی به خلق انسان نیست. خدا در جواب فرمود چیزی که من میدانم را شما نمی‌دانید. شما یک‌طرف سکه را می‌بینید. من چیزی را از این موجود میدانم که شما از آن بی‌خبرید. خدا در سوره شمس یازده قسم را یادکرده است، قسم به خورشید، شب، روز، آسمان و ... که رستگار خواهد شد آن‌کسی که خودش را ساخت و بیچاره و بدبخت شد کسی که دنبال هوا و هوس خود رفت.

تمام گرفتاری‌های بشر از این است که ارزش خود را نمی‌داند. این جمعیتی که اینجا جمع شده‌اند قدر خود را دانسته‌اند و مسیری را که اشتباه رفته‌اند را برگشته‌اند. انشا الله همه عزیزان گرفتار در مواد مخدر روزی راه را مثل شما عزیزان پیدا کنند و از مسیری که در پیش‌گرفته‌اند برگردند و به سعادت و خوشبختی و سلامتی جسمی و روحی برسند. یقین بدانید آنچه باعث سلامتی شماست خودشناسی و معرفت است.

به فرموده حضرت علی (ع) بزرگ‌ترین سرمایه انسان فرزند خلف است و امروز این سرمایه ما با هجمه گسترده مواد مخدر و فضای مجازی هدف قرارگرفته شده است. شمایی که مسیر را طی کرده‌اید و مشکلات آن را دیده‌اید و سختی‌های آن را چشیده‌اید می‌توانید جوانان را راهنمایی کنید و کلام شما یقیناً مثمرالثمر واقع خواهد شد. خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار.صحبت‌های آقای ابراهیمی؛ مجری صدا و سیما استان مرکزی:

امروز من توفیق حضور در این جمع بزرگ را پیدا کردم. اتفاق بزرگی که سال‌های سال است که جامعه من به دنبال آن است و نتوانسته گام مؤثری را در راستای پیشگیری و مبارزه با اعتیاد بردارد در قالب کنگره 60 که پانزده سال است فعالیت جدی خود را آغاز کرده است، اتفاق افتاده است. زمانی تفکر مسئولین ما درباره اعتیاد بسیار خشن بود ولی امروز راهی برای آن پیداشده است.

اصلی در روانشناسی وجود دارد که می‌گوید من اولین کسی که باید دوست داشته باشم خودم است. اگر دوست داشتن خودم لبریز نشود امکان ندارد بتوانم دیگران را دوست داشته باشم. مسلماً دوستانی که امروز اینجا هستند کسانی هستند که خودشان را دوست داشته‌اند و این دوست داشتن لبریز شده است که این حکم را پیدا می‌کنند که دیگران را دوست داشته باشند و دیگران را به این وادی برسانند و به آن‌ها کمک کنند. کسی که خودش را شناخت می‌تواند خدا را بشناسد.

اگر قرار باشد حرکتی مقطعی نباشد و ادامه‌دار باشد باید اصول و قوانینی داشته باشد، وادی‌هایی که در کنگره 60 وجود دارد و کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر که من آن را مطالعه کرده‌ام بسیار جالب است. نکته‌ی مهم در این کتاب مبحث تفکر بود و اینکه آدمی موجودی است که بیشتر از سایر موجودات به وجود خودش فکر می‌کند. نمی‌شود از کنار این موضوع به‌سادگی عبور کرد. وادی‌ها اصول ما هستند. مسلماً باوری در تمام مسئولین به وجود آمده است که اتفاق خودجوش و ویژه‌ای در کنگره شکل‌گرفته است. همه ما باید سفیر این مجموعه باشیم و من می‌خواهم یک هم‌سفر باشم در کنار شما کمک بکنم که این اتفاق از جامعه ما پاک بشود. ما انسان‌های بزرگ زیادی را داشته‌ایم که به علل مختلف گرفتار اعتیاد شده‌اند. من به انسان‌هایی که امروز هم‌پیمان شده‌اند که این اتفاق بزرگ را در جامعه من رقم بزنند افتخار می‌کنم."مرزبان کشیک گروه خانواده خانم صبا شهرستمی"

http://up.c60.ir/repository/11170/IMG_0886%20%28Copy%29.JPG

عکاس: مسافر حمید وحیدیان

تایپ و تنظیم گزارش: مسافر سجاد عراقی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گزارش تصویری،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic