آدرس: اراک، سردشت، سمت راست، میدان بسیج، جنب بلوار دانشگاه علوم پزشکی، ساختمان عبدی تلفن: 34173491-086
کارگاه آموزشی یک شنبه
دوشنبه 20 فروردین 1397 ساعت 10:17 | نوشته شده به دست میلاد عیدی | ( نظرات )

"به نام قدرت مطلق الله"

چهاردهمین جلسه از دور سی و چهارم کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره 60 ویژه مسافران ، روزهای یکشنبه با استادی آقای رضا قدمی ، نگهبانی مسافر حمید و دبیری مسافر ناصر با دستورجلسه "دانایی،دانایی مؤثر و سواد"در تاریخ1397/01/18 رأس ساعت 17 شروع بکار نمود .

http://up.c60.ir/repository/11170/jh%20319%20%28Copy%29.jpg

خلاصه سخنان استاد:

سلام دوستان رضا هستم یک مسافر....

http://up.c60.ir/repository/11170/jh%20322%20%28Copy%29.jpg

خدا را شكر می‌کنم كه فرصتی پیش آمد تا در خدمت شما باشم ، از نگهبان عزیز هم سپاس‌گزارم كه مسئولیت اداره جلسه را به من واگذار كرد. دلم خیلی برای این جایگاه تنگ شده بود

 دستورجلسه امروز دانایی ، دانایی مؤثر و سواد است . به نظر من این موضوع خیلی مهم است كه دانایی را بشناسیم و آن را به دست بیاوریم . یادم می‌آید یكی از كابوس های من این بود كه بخواهم بدون مواد مخدر زندگی كنم حتی فكرش هم برایم سخت بود ، كه تا آخر عمر مواد مصرف نكنم ، پس چه کارکنم؟؟؟

بدترین روزهای زندگی من روزهایی بود كه اقدام به ترك مواد مخدر می‌کردم و طولانی‌ترین این ترک‌ها 63 روز بیشتر طول نكشید و همیشه پس از هر بار ترك این در ذهنم می‌آمد كه یك بار مصرف كنم و دیگر مصرف نمی‌کنم ، وقتی یك مصرف‌کننده مواد مخدر سفر خود را آغاز می‌کند و شروع می‌کند به انجام دادن آن اتفاق‌هایی كه باید بیفتد خواهد افتاد و شاید یكی از دلایل مطرح‌شدن این دستور جلسات به این خاطر است كه متوجه باشیم كه در كنگره چه اتفاقاتی رخ می‌دهد .

به نظر من بهترین موضوع در مورد دستورجلسه  همان مطلب جزوه جهان‌بینی است كه آقای امین در موردش صحبت كرده است و به نظرم ما باید در این هفته با این دستورجلسه زندگی كنیم و معمولاً ما نگاه می‌کنیم كه یك چیز را بگویند تا ما هم پشت سر او همان مطالب را تكرار كنیم ولی باید به دنبال این باشیم كه در مورد دانایی و دانایی مؤثر چه صحبت‌هایی شده و چه چیزی به درد من می‌خورد و این موضوع برای خود من هم خیلی جالب بود كه دانایی و سواد باهم فرق دارند و چه بسا افرادی كه مدارج بالای علمی هم دارند و خیلی باسواد هستند ولی با مقوله اعتیاد و مصرف مواد مخدر درگیر هستند .

در مورد دانایی بهترین مطلب را خود آقای امین در جزوه جهان‌بینی توضیح دادن كه در ابتدا در مورد خواسته‌های نفس صحبت می‌کند كه در درون انسان هم خواسته‌های معقول هست و هم نامعقول و این خواسته‌ها مدام می‌خواهند خودشان را به عرصه ظهور برسانند در افكار ، گفتار و اعمالمان و كار خودشان را انجام می‌دهند و بعد در مورد عقل صحبت می‌کند كه خداوند به انسان عقل داده است و مدل قلعه عقل را توضیح می‌دهند و این كه عقل هر چیزی را قبول نمی‌کند و چیزهایی را كه بر زیان ما باشد قبول نمی‌کند كه ما انجام بدهیم ، مگر اینكه ذهن آن فریب را انجام بدهد و اطلاعات غلط را بدهد و باعث شود تا ما آن كار را انجام بدهیم .

در این جزوه تعریف درستی از دانایی مطرح شده است كه دانایی می‌شود تشخیص ماهیت خواسته در هر شكل و لباسی كه باشند و این تعریف خیلی درست و كامل است یعنی خواسته‌ها نامعقول هستند و برای اینكه به نتیجه برسند خودشان را خیلی زیبا نشان می‌دهند ، مثلاً در یك جایی كه مواد مصرف می‌کردند چه قدر برای من زیبا بود ؟ و یا آدم‌هایی كه با آن‌ها سر و كار داشتم چه قدر آدم های خوبی به نظر می‌آمدند ولی بعداً متوجه شدم كه این‌ها زیبا جلوه داده می‌شوند و دقیقاً این موضوع در سی دی زرنگی این موضوع مطرح می‌شود كه ما خیلی كارهای اشتباه انجام می‌دهیم و با خودمان فكر می‌کنیم كه چقدر آدم زرنگی هستیم و آقای مهندس هم مطرح می‌کنند كه انسان ضد ارزش را مرتكب نمی‌شود مگر آنكه لباس زیبایی به آن بپوشانند و این موضوع هم هست كه خیلی چیزها اصلاً جز دانایی نیست مثلاً اینكه من بدانم شماره 10 فلان تیم فوتبال كی هست ؟ یا بدانم تعداد ستاره‌های كهكشان چند تا است ؟ به نظرم اینكه من بدانم خواسته‌های درونم چه هست دانایی است . آیا اینكه من بدانم كه دزدی می‌کنند یا چه كسانی درست عمل نمی‌کنند آیا به این دانایی میگویند ؟ به نظر من این دانایی نیست . دانایی آن چیزی است كه مربوط به خودم می‌شود ، كه من دارم چه كار می‌کنم ؟ افكارم ، گفتارم و اعمالم چه طوری است ؟ اگر متوجه این موضوع بشویم به این مطلب خواهیم رسید كه خیلی مطالب اصلاً جزئی از دانایی هم نیستند و خیلی از مطالبی كه در فضای مجازی به دست می‌آوریم اصلاً جز دانایی نیستند و كمكی به ما نمی‌کند ، ممكن است در دورن ما كینه به وجود بیاورد و یا نفرت به وجود بیاورد ولی باعث نمی‌شود كه حس بهتری داشته باشیم و بهتر تفكر كنیم و بهتر زندگی كنم به نظرم دانایی هم مثل مطالب دیگر در درون خودمان است . دانایی مؤثر هم به نظرم زمانی اتفاق می‌افتد كه بتوانم موضوعی كه مهم است را انجام بدهم و آن چیزی را كه غلط است و ضد ارزشی است را دیگر انجام ندهم و بعضی اوقات برای اینكه به دانایی مؤثر برسیم باید یك روش و یك متد و یك راهی هم باشد كه ما را به دانایی مؤثر برساند .

البته این موضوع را هم باید در نظر داشته باشیم كه سواد در مسیر دانایی اصلاً به درد نمی‌خورد سواد به عنوان یك ابزار كاربرد دارد كه اگر باعث شود من به خودم نزدیك شوم ابزاری است در جهت دانایی ولی یك جایی هم هست كه سواد دارم و فكر می‌کنم بیشتر از دیگران میدانم و چون سوادم زیاد است نیاز ندارم فلان كار و فلان موضوع را انجام بدهم . مثلاً اگر سی دی زرنگی را گوش دادم  و در ذهنم و افكارم به دنبال این بودم كه دیگران چه قدر و در كجا زرنگی می‌کنند پس این سی دی هم من را به سمت دانایی نبرده است ، ولی اگر سی دی را گوش كردم و متوجه شدم خودم در كجا زرنگی می‌کنم  ، این در جهت دانایی به من كمك كرده است ، خیلی وقت‌ها سی دی را گوش می‌دهیم و مشاركت هم می‌کنیم ولی برای ما دانایی به وجود نمی‌آورد چون متوجه می‌شویم كه مثلاً فلانی در فلان جا اشتباه كرد كه معمولاً این موضوع هست كه همه می‌دانند دیگران در حال اشتباه كردن هستند ولی متوجه نیستند كه خودشان چه كار می‌کنند .

و در مورد سواد هم اصلاً این‌طور نیست كه سواد بد است چون اگر این‌طور بود خرد جهانی اصلاً سواد را به وجود نمی‌آورد ، یك معلم ریاضی داشتیم كه می‌گفت هدف از ریاضیات مسئله حل كردن نیست مهم تفكر ریاضی ایجاد كردن است  یعنی هدف از درس خواندن این است كه بتوانیم تفكر درستی در مسیر دانایی داشته باشیم

از اینكه به صحبت‌های من توجه كردید از همه شما سپاسگزارم.

مرزبان کشیک آقای احمد غروی

 http://up.c60.ir/repository/11170/jh%20323%20%28Copy%29.jpg

کمک راهنمایانی که لژیونشان ظرفیت پذیرش رهجو دارد

 http://up.c60.ir/repository/11170/jh%20334%20%28Copy%29.jpg

همچنین انتخابات نگهبانی برگزار و مسافر رضا به عنوان نگهبان روزهای یکشنبه انتخاب شد


http://up.c60.ir/repository/11170/jh%20314%20%28Copy%29.jpg

http://up.c60.ir/repository/11170/jh%20313%20%28Copy%29.jpg

http://up.c60.ir/repository/11170/jh%20332%20%28Copy%29.jpg

خدمت گزاران جلسه

http://up.c60.ir/repository/11170/jh%20311%20%28Copy%29.jpg

http://up.c60.ir/repository/11170/jh%20338%20%28Copy%29.jpg

http://up.c60.ir/repository/11170/jh%20337%20%28Copy%29.jpg

http://up.c60.ir/repository/11170/jh%20336%20%28Copy%29.jpg


تایپ:مسافر علیرضا نجف‌آبادی

عکاس:مسافر حمید وحیدیان

تنظیم:همسفر میلاد عیدی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های آموزشی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر اصغر رفیع دوشنبه 20 فروردین 1397 14:01
باتشکر از استاد ارجمند و خداقوت خدمت نگهبان و دبیر ، باتشکر از آقای علیرضا و آقای وحیدیان و میلاد عزیز ، جایگاه خدمتی آقای رضا را به عنوان نگهبان روزهای یکشنبه تبریک میگویم، موفق باشید.
حمید وحیدیان دوشنبه 20 فروردین 1397 11:47
با عرض سلام و خداقوت خدمت استاد،نگهبان و دبیر عزیز
از کلیه خدمتگذاران کنگره هم کمال تشکر را دارم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات