آدرس: اراک، سردشت، سمت راست، میدان بسیج، جنب بلوار دانشگاه علوم پزشکی، ساختمان عبدی تلفن: 34173491-086
کارگاه آموزشی مجازی
دوشنبه 30 آذر 1394 ساعت 09:22 | نوشته شده به دست بهمن مشفق | ( نظرات )

"بنام قدرت مطلق الله"

این جلسه ازکارگاههای آموزشی مجازی ویژه مسافران وهمسفران گنگره60نمایندگی پروین اعتصامی (اراک) با استادی مسافر مسعود توکلی با دستورجلسه برای چه ورزش میکنیم (جهان بینی ورزش)درتاریخ1394/9/29آغازبکارنمود.


سخنان استاد:


کنگره 60 معتقد است بیماری اعتیاد سه بخش مهم شهر وجودی انسان را از تعادل خارج می کند و برای رسیدن به درمان حقیقی ، بایستی سه بخش فوق به تعادل برسند و ساختارهای تخریب شده بازسازی شوند ، این سه بخش عبارتند از جسم ، روان ،جهان بینی .

در کنگره 60 از ورزش به عنوان مکمل درمان اعتیاد یاد می شود، یعنی مکمل به تعادل رساندن جسم ، 


روان و جهان بینی . اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که چگونه با ورزش کردن می توان جسم و روان و جهان بینی را به تعادل نزدیک تر کرد ؟ برای پی بردن به جواب این سوال لازم است که تاثیرات ورزش را بر روی سه بخش نام برده بررسی کرد .


 بخش اول جسم :

 انسان امانتی است که خداوند در اختیار انسان قرار داده است و از سیستم های دقیق،بی نظیر و پیچیده ای تشکیل گردیده است و این حاکی از وجود یک آفریدگار دانا و عالم است.جسم انسان از دستگاه های متفاوتی تشکیل گردیده است که هر یک از این دستگاه ها وظایف مهمی را در جسم ما بر عهده دارند که بصورت خلاصه تعدادی از آنها را نام برده و تاثیرات ورزش کردن بر روی آنها را برسی میکنیم.

الف- دستگاه گردش خون : این دستگاه وظیفه رساندن خون به تمام بدن را بر عهده دارد ، قلب انسان خون را پمپاژ می کند و سرخرگها و سیاهرگها آنها را انتقال می دهند ، ورزش کردن باعث افزایش قدرت پمپاژ قلب می شود ، این عمل قدرت افزایش گردش خون در بدن را تقویت کرده و از لخته شدن خون در رگها جلوگیری می کند و همچنین ورزش کردن باعث افزایش میزان هموگلوبین در خون شده و انتقال اکسیژن به قسمتهای بدن بهتر انجام می شود.


ب- دستگاه گوارش:این دستگاه از اندام هایی تشکیل شده که وظیفه تجزیه غذا را برای تامین کردن انرژی بدن بر عهده دارد،تاثیرات ورزش در این دستگاه نیز مشهود است،بدین صورت که ورزش کردن مانع ازدیاد و جمع شدن مواد زائد در بدن می شود،به این دلیل که معده و کبد و روده انسان می باید به صورت پیوسته غذای لازم را به عضلات بدن برسانند و برای این کار فعالیت زیادی انجام می دهند و سلولهای آنها همیشه سالم و شاداب هستند.

ج-دستگاه تنفسی:این دستگاه هوا را به بدن می رساند و دی اکسید کربن را پس می دهد،این دستگاه اکسیژن را به بافت های بدن می رساند،با ورزش کردن کیسه های هوایی در شش ها بیشتر باز شده و راندمان آنها افزایش می یابد،افزایش این عمل باعث دریافت اکسیژن زیادتر و رساندن آن به اندام های بدن می شود،این عمل موجب می گردد راندمان جسم ما بیشتر شده و دیرتر احساس خستگی کنیم.

د-دستگاه ایمنی:سیستم دفاعی بدن انسان که در برابر ویروس ها و عفونت ها و بیماری ها از جسم ما محافظت می کند،ورزش مرتب و ملایم تعداد سلولهای گلوبول سفید خون را افزایش داده و توانیی بدن در برابر عفونت ها بیشتر می شود،اضطراب و استرس باعث ضعف و سرکوب دستگاه ایمنی بدن می شود،ورزش استرس و فشارهای روحی را کاهش داده و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

تاثیرات ورزش بر روی جسم انسان کاملا مشهود است و باعث سلامتی و کارایی بیشتر جسم انسان می شود.


بخش دوم:روان                                                                        

روان انسان تشکیل شده است از مجموعه صور پنهان یا اجزا تشکیل دهنده انسان که ما قادر به دیدن آن نیستیم،مثل روح،عقل،حس،نفس و ذهن.

سلامت جسم و روان ارتباط فوق العاده نزدیکی به یکدیگر دارند و در یک تعادل حساس مانند سوار و سوارکار عمل می کنند،اگر یکی از آنها دچار اشکال باشد نمی توان انتظار سواری خوبی را داشت.در بیماری اعتیاد به دلیل از تعادل خارج شدن عملکرد سیستم های جسم،همچنین عدم تعادل فکری و نگرش و جهان بینی، مسلما روان نیز از تعادل طبیعی خارج می شود که ریشه اصلی آن به جسم برمی گردد و آن هم عدم تولید مواد مخدر طبیعی در بدن است،برخی از اختلالات روانی ناشی از مصرف مواد مخدر مانند ناامیدی،عدم میل به زندگی،بی حوصلگی،افسردگی،بی خوابی و ... همگی ریشه در جسم انسان دارد،کنگره معتقد است که بیماری اعتیاد روانی نیست و شخص مصرف کننده ذاتا بیمار روانی نمی باشد،حال ببینیم ورزش کردن چه تاثیراتی بر روی روان انسان میگذارد.


1-جلوگیری از افسردگی:بدن انسان در زمان ورزش کردن ماده ای به نام سروتونین تولید می کند.

 

کمبود و کاهش سروتوئین در بدن باعث افسردگی می شود ، با ورزش کردن مقدار سروتوئین در بدن افزایش می یابد.بنابراین افرادی که مرتکب ورزش می کنند به ندرت دچار افسردگی میشوند.

2- جلوگیری از تبلی : یک فرد ورزشکار مسلماً با تنبلی و کسالت بیگانه است و از روحیه بالاتر و شاداب تری نسبت به افرادی که ورزش نمی کنند برخوردار است.

 3- کند ذهنی : بسیاری از ورزش های امروزی علاوه بر تحرک ، کار فکری زیادی هم طلب میکنند و خواستار تمرکز بیشتری هستند ، ورزش های امروزی فقط یک فعالیت جسمی ساده نیستند و احتیاج به هماهنگی و چالاکی و درست تصمیم گرفتن و درست عمل کردن در انسان مرا نقویت می کنند.بصورت کلی ورزش در کلیه اجزای جسم و ذهن تأثیر مهم بسزا و پررنگی دارد.

 بخش سوم (جهان بینی) :

 یکی از بخش های مهم شهر وجودی انسان که بر اثر مصرف مواد مخدر و اعتیاد دچار دگرگونی و عدم تعادل می شود جهان بینی است ، تأثیر اعتیاد بر روی تفکر و اندیشه یک فرد مصرف کننده به وضوح قابل رویت است و مهمترین مشخصه آن یک سونگری است و فرد مصرف کننده دنیا را از زاویه مواد مخدر نگاه می کند ، گویی مواد مخدر مانند پرده ای بر افکار و اندیشه او پوششی گذاشته است ، زندگی خلاصه می شود در مصرف مواد، تهیه مواد، نشسئه بودن و خمار بودن و بالاترین لذت برای او مصرف مواد است و بدون موادمخدر توانایی ادامه دادن   به زندگی را نخواهد داشت، تنها عاملی که می تواند جهان بینی مصرف کننده را تغییر بدهد کسب آموزش و آگاهی است و به واسطه آموزش و آگاهی و دانایی می تواند لذت های جدیدتر و سالم تری را پیدا کرده و از آنها هم لذت ببرد و از جهان بینی افیونی فاصله بگیرد.

بسیاری از کارشناسان و محققان در گذشته های نه چندان دور ، ورزش کردن را نقطه مقابل اعتیاد می دانستند ، مسلماً این جمله را بارها شنیده ایم که ورزش دشمن اعتیاد است آیا واقعاورزش دشمن اعتیاد است؟ بنده به شخصه در زمان اعتیاد توانایی ورزش کردن را نداشتم و نمی توانستم بپذیرم که با ورزش کردن می توانم اعتیادم را درمان کنم ، اصلاً حس به ورزش در درونم وجود نداشت ، زمانی که با کنگره آشنا شدم برایم باورکردنی نبود که یک فرد مصرف کننده در کنار درمان اعتیاد خود بتواند ورزش هم بکند ، وقتی که روان و جسم انسان به تعادل نزدیک بشوند ، بدن قدرت خود را دوباره بازیابی می کند و جسم فعالیت های طبیعی خود را از سر می گیرد و این روند آغازی می شود برای احیا شدن مجدد ، مزد مسافر به نقطه ای می رسد که احیا و سلامت و روند بهبود بیماری اعتیاد را در خود می بیند و در کنار کسب آموزش و آگاهی به مرحله ای از خود باوری می رسد ، آن جاست که تغییرات در جهان بینی او شروع می شود و به مسیر و روش درمانی ایمان بیشتری می آورد و اعتیاد به نفس بیشتری پیدا می کند ، با بالاترین نقطه تحمل در جسم خود می تواند همانند انسانهای دیگر ورزش کرده و از لذت ورزش کردن بهره مند شود ، او به این باور آگاهی می رسد که ورزش تأثیرات مثبت و پررنگی در روند درمان اعتیاد دارد ، او با ورزش کردن حال بهتری دارد و شادابی و نشاط و حس خوب را در خود میبیند و دید و نگرشش به هستی و شخصی خودش رفته رفته تغیر میکند ، او حالا متوجه می شود که بالاترین لذت دردنیا مصرف مواد مخدر نیست و لذت های بیشتر ، بهتر ،کم هزینه تر ، کم خطرتری هم برای رسیدن حال خوش وجود دارد. 

حال که تأثیرات ورزش را در سه مولفه جسم و روان و جهان بینی برسی  کردیم برای اینکه بتوانیم به این سوال پاسخ بدهیم  (چرا ورزش می کنیم ، جهان بینی ورزش) 

بدون شک  ورزش کردن  باعث رسیدن به حال خوش ، حس خوب و بالاتر رفتن سلامتی انسان می شود و تأثیرات بسیاری بر روی روحیه دید نگرش می گذارد.

ما در کنگره در حال آموزش دیدن هستیم و سعی ما بر این است که آموزشها را بتوانیم کاربردی کرده و در زندگی از آنها استفاده لازم را ببریم ، ورزش می کنیم که سالم باشیم ، شاداب باشیم ، حس خوبی راتجربه کنیم ، حال خوشی را داشته باشیم و سندی باشیم بدون نقص برای آنانی که باور ندارند که یک مصرف کننده می توانند با خواست خود و روش درمانی  صحیح به نقطه ای برسد که نه تنها بتواند اعتیادش را درمان کند بلکه در کنار درمان اعتیاد و رهایی همانند انسان های دیگر ورزش کند (حتی در سطح حرفه ای و قهرمانی). 

هرساله مسابقات بسیاری در سطوح مختلف ورزشی در کنگره 60 برگزار می شودکه در نوع خود می توان گفت کم نظیر است.زمانی که صحبت از مسابقه می شود بحث برد و باخت مطرح میشود و اینجاست که صحبت جهان بینی ورزشی کاربردی می شود.ما در کنگره چیزی به نام باختن نداریم «یا می بریم یا می آموزیم » جهان بینی ورزشی به نظر من در کنگره60 فقط و فقط رسیدن به مقام اول و قهرمان شدن و مدال طلا نیست ، به نظر من فقط و فقط سلامتی ، حس خوب و رسیدن به حال خوش است.

موضوعی که تمام افراد در کنگره60 به خوبی آن را آموزش دیده اند و کاربردی می کنند

نگارنده:رضا نوروزی،هادی حیدری
تنظیم گزارش:بهمن مشفق 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی، کارگاه های آموزشی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سارا سه شنبه 1 دی 1394 18:58
با سلام و خدا قوت خدمت آقای توکلی خیلی کامل و آموزنده صحبت کردید ، با آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما
همسفر فرزانه سه شنبه 1 دی 1394 18:36
با سلام خدمت آقای توکلی،مطلبتون بسیار جامع و مفید بود،ممنون و یه خدا قوت هم خدمت آقا رضا،آقا هادی و آقا بهمن
همسفر سهیلا سه شنبه 1 دی 1394 09:17
با سلام وخداقوت آقای توکلی
سپاسگزارم.آقا رضا و آقا هادی و آقا بهمن ممنون
همسفر سهیلا سه شنبه 1 دی 1394 09:16
با سلام وخداقوت آقای توکلی
سپاسگزارم.آقا رضا و آقا هادی و آقا بهمن ممنون
مسافرحبیب سه شنبه 1 دی 1394 08:00
سلام ممنون آقای توکلی خیلی آموزنده بود .تشکر میکنم از آقایان هادی رضا و بهمن زحمت کشیدید.
همسفر مهری دوشنبه 30 آذر 1394 14:59
با سلام خدمت اقای توکلی ، خیلی اموزنده و عالی بود ، ممنونم.
مسافر اصغر دوشنبه 30 آذر 1394 14:36
سلام ، خسته نباشید خدمت استاد جلسه مجازی آقای توکلی موفق باشید
مسافر علی رضا دوشنبه 30 آذر 1394 14:10
باسلام آقا مسعود چقدر اطلاعات جالبی کسب کردم وکمکم کرد.ممنون
همسفرنسرین قاسمی دوشنبه 30 آذر 1394 14:08
باسلام وخداقوت آقا مسعود بسیارعالی وموشکافانه توضیح دادین خداقوتتون بده
مسافر رضا نوروزی دوشنبه 30 آذر 1394 12:10
با سلام و خدا قوت به آقای توکلی و بهمن عزیز،مطلب بسیار آموزنده ای بود.ممنون
جودکی دوشنبه 30 آذر 1394 10:07
سلام خدا قوت مطلبتون خیلی خوب وکامل بود ممنون
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic