آدرس: اراک، سردشت، سمت راست، میدان بسیج، جنب بلوار دانشگاه علوم پزشکی، ساختمان عبدی تلفن: 34173491-086
کارگاه آموزشی مجازی
دوشنبه 14 دی 1394 ساعت 08:00 | نوشته شده به دست حمید وحیدیان | ( نظرات )

             

"بنام قدرت مطلق الله"

این جلسه ازکارگاههای آموزشی مجازی ویژه مسافران وهمسفران گنگره60نمایندگی پروین اعتصامی (اراک) با استادی آقای بهنام نوری با دستورجلسه نقش آموزش و خدمت در رهایی و تجربه من در تاریخ 94/10/12 برگزار گردید.

 

                     

 دستور جلسه این هفته می‌تواند یک خط فکری کاملاً مشخص و مطمئن را برای اعضاء کنگره 60 مشخص کند که آیا اصلاً و اساساً و اصولاً بدون انجام این دو عمل (آموزش و خدمت) می‌توان به درمان اعتیاد رسید یا نه.

پس می‌شود این دستور جلسه را سؤالی مطرح کرد؛ آیا می‌شود بدون آموزش و خدمت به مقصد (درمان اعتیاد) رسید؟


پاسخ این سؤال قطعاً خیر خواهد بود.

برای انجام هر عملی که در نظر بگیریم یکی از پارامترهای اصلی مسئله آموزش است. حتی اگر ما فردی را در نظر بگیریم که این شخص بخواهد مواد مخدر مصرف کند او هم نیاز به آموزش خواهد داشت. از کجا تهیه کند، چگونه مصرف کند، چقدر مصرف کند و ... در اینجا هم می‌بینیم که بدون آموزش و سؤال کردن از افراد باتجربه در این زمینه فرد قادر به انجام این کار نخواهد بود و یا اگر آموزش غلطی به این شخص داده بشود ممکن است از جایی مواد مخدر را تهیه کند که دستگیر شود یا به شیوه‌ای از مواد استفاده کند که به هدف خود دست پیدا نکند و یا حتی منجر به اوردوز و مرگ او بشود. این فقط یک مثال است تا ببینیم حتی در مسیر کار ضد ارزش که انجام دادن آن از کار ارزشی سهل‌تر است این مسئله آموزش تعیین‌کننده است چه برسد به کاری مثل درمان اعتیاد که مسئله‌ای است بسیار پیچیده و خاص.

اکثر افرادی که تا به امروز در کنگره دیده‌ام کسانی بوده‌اند که راه‌های مختلفی را در جهت رهایی و خلاصی از اعتیاد پیموده بودند و تحت آموزش‌های مختلفی هم قرارگرفته‌اند ولی نه‌تنها به نتیجه‌ای نرسیده‌اند بلکه شرایط آن‌ها خیلی از قبل هم بدتر شده است. چرایی این را می‌توانیم در سه پارامتر زیر جستجو کنیم؛

اول این‌که به آن‌ها چه آموزش‌هایی داده‌شده؟

در روش‌های مختلف ترک اعتیاد به یک مصرف‌کننده چه آموزشی داده می‌شود؟ مواد مخدر یک سم است و مصرف‌کننده مسموم است. این آموزش است.

بیماری اعتیاد بیماری است مرموز، لاعلاج و پیش‌رونده. یک مصرف‌کننده مواد مخدر حتی اگر صدسال هم مواد مصرف نکند بازهم یک معتاد است. فرد مصرف‌کننده بی‌غیرت و بی‌اراده است. مصرف‌کننده مواد مخدر لذت طلب است.

حالا اگر این فرد آمد و ترک اعتیاد کرد می‌تواند هر کاری انجام بدهد فقط مواد مخدر مصرف نکند. این شخص می‌تواند به این نتیجه برسد که تمام مشکلات خود را به خداوند واگذار کند. می‌تواند از همه طلبکار باشد، می‌تواند کار نکند، می‌تواند مسئولیت خود را در قبال خانواده خود انجام ندهد و هزاران آموزش غلط دیگر که نه‌تنها فرد را در وضعیت بهتری نسبت به قبل از مصرف مواد مخدر قرار نمی‌دهد بلکه تمام سیستم حیاتی او را به هم خواهد ریخت و درنتیجه شخص تصمیم می‌گیرد به مصرف مواد مخدر برگردد چون زندگی در آن شرایط بسیار سخت‌تر است.

حالا اگر بخواهیم موضوع آموزش در کنگره را نگاه کنیم می‌بینیم از همان لحظه ورود یک مصرف‌کننده به این شخص آموزش صحیح داده می‌شود. صورت‌مسئله برای او باز می‌شود و می‌تواند از همان لحظه به مصرف خودسر و سامانی بدهد. بعدازاین مرحله شخص راهنما انتخاب می‌کند و وارد لژیون می‌شود. از این مرحله به بعد برای او یک مثلث آموزشی تشکیل می‌شود؛

جلسات                     لژیون

نشریات

کسی که وارد سیستم درمانی کنگره می‌شود اگر از سه ضلع این مثلث را به‌صورت یکسان بهره ببرد و سعی کند آموزش‌هایی که از این طریق جذب می‌کند را از قوه به فعل دربیاورد قطعاً راه درمان خود را پیدا می‌کند و به رهایی می‌رسد ولی کسی که از این مثلث غافل می‌شود گم می‌شود و همیشه سرگردان خواهد بود و مسیر را پیدا نخواهد کرد.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در کنگره مطرح می‌شود متون آموزشی است که در کنگره وجود دارد. این می‌تواند مسیر زندگی را برای ما مشخص و هموار سازد و باید خیلی جدی گرفته شود.

دومین موضوعی که مطرح می‌شود این است که؛ چه کسی آموزش را به یک فرد خواستار رهایی از اعتیاد منتقل می‌کند.

در سیستم کنگره این کار توسط راهنما انجام می‌شود. راهنما در این سیستم باید خودش درمان شده باشد و به رهایی از اعتیاد رسیده باشد، علم درمان اعتیاد را داشته باشد و از فیلترهای زیادی عبور کند و از جهات مختلف موردبررسی قرار بگیرد تا بتواند در این جایگاه قرار بگیرد.

صوت و سخن انسان زمانی تأثیرگذار خواهد بود که به آنچه می‌گوید ایمان کامل داشته باشد و خودش آن فعل را انجام داده باشد در غیر این صورت تأثیر چندانی نخواهد داشت.

سومین قسمتی که در مبحث آموزش نقش دارد کسی است که تحت آموزش قرار می‌گیرد. باید این نکته را نیز مدنظر داشته باشیم که کسی می‌تواند از این آموزش‌ها و از این امکانات بهره لازم را ببرد که با خودش به نتیجه رسیده باشد. کسی که وارد پروسه درمان اعتیاد می‌شود باید یک تصمیم بزرگ بگیرد و آن تصمیم جدا شدن از مواد مخدر با همه وجودش است. وقتی انسان برای آموزش مهیا شود صدای پای استاد را خواهد شنید. آموزش برای کسی است که گوش شنوا داشته باشد و فرمان‌برداری کند، در این صورت است که آموزش برای او تأثیرگذار خواهد شد و او را از اعماق تاریکی خارج خواهد کرد.

کسی که خودفرمان است، خودش برای خودش برنامه‌ریزی می‌کند و با سر خودش حرکت می‌کند گوشی برای شنیدن و چشمی برای دیدن آموزش ندارد. او گم می‌شود و به نتیجه نمی‌رسد.

و در خصوص قسمت دوم یعنی خدمت؛ خدمت از قوه به فعل درآوردن آموزش‌های ما خواهد بود. کسی که آموزش لازم را گرفته باشد قطعاً خدمتگزار خوبی خواهد بود. هرچقدر در زاویه خدمت تلاش کنیم این خدمت برای ما آموزش‌های جدیدی را دربر خواهد داشت. کسی که آموزش می‌دهد اول خودش از آن آموزش بهره‌مند‌می شود و بعد آن را به دیگر انسان‌ها منتقل می‌کند.

کسی که درگیر مسئله آموزش و خدمت می‌شود به‌واسطه این‌ها از خیلی از ضد ارزش‌ها دور خواهد شد چون در ذهن او مسائل ارزشی در جریان است مجالی برای مطرح‌شدن خواسته‌های ضد ارزش وجود نخواهد داشت.

و در آخر می‌توان با این پیام بسیار زیبا به مفهوم آموزش و خدمت بیشتر پی برد.

همه انسان‌ها به جهت آموزش و خدمت قدم به حیات می‌گذارند. اول آموزش صحیح و بعد خدمت درست. سردار.

 

تنظیم گزارش:حمید وحیدیان

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی، کارگاه های آموزشی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافرناصر جمعه 9 بهمن 1394 12:30
بسیارعالی
همسفر سهیلا شنبه 19 دی 1394 13:22
با سلام و خداقوت به استاد ارجمند و سپاس از آقا حمید.شاد باشید.
مسافر محمد پاکدل سه شنبه 15 دی 1394 23:24
آقا بهنام ممنون بابت این همه خدمت صادقانه خدا قوت به حمید آقا ی عزیز
همسفر سارا سه شنبه 15 دی 1394 17:22
با سلام و سپاس از استاد محترم جناب آقای نوری ،بسیار از صحبت های پربار شما بهره بردم.با آرزوی موفقیت های بیشتر و بیشتر برای شما و سپاس از آقای وحیدیان بابت تنظیم این مطلب
همسفر نسرین دوشنبه 14 دی 1394 12:05
با سلام وعرض خداقوت به استاد گرانقدر آقای نوری.مطلب ارزشمند وپر محتوا بود.
در ضمن رهایتون هم مبارک باشه.موفق باشید.
حمید وحیدیان دوشنبه 14 دی 1394 08:50
سلام بر کمک راهنمای پر انرژی و پر تلاش
استفاده کردم از مطلبتون مثل همیشه بسیار عالی
در ضمن رهایی لدی جونز تون هم تبریک ویژه عرض میکنم
همیشه موفق باشید
مسافر اصغر دوشنبه 14 دی 1394 08:49
سلام ،، باتشکر آقای بهنام نوری وتبریک بخاطر رهایی لژیون لیدی جونز، ایشان مصداق خدمت گذار صادق شعبه اراک هستند ، آموزش هایی را که دریافت میکنند به دیگران انتقال میدهند ورود لژیون ویلیام وایت به شعبه اراک به همت ایشان و آقای ابراهیمی و آقای یار محمدی بوده پیروز باشید و برقرار
مسافر حبیب دوشنبه 14 دی 1394 08:33
با سلام و خدا قوت به آقا بهنام ممنون استفاده کردیم از صحبتهاتون.
و یه خداقوتم به آقا حمید که زحمت تهیه گزارشا کشیدید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات