آدرس: اراک، سردشت، سمت راست، میدان بسیج، جنب بلوار دانشگاه علوم پزشکی، ساختمان عبدی تلفن: 34173491-086
کارگاه مجازی همسفران
یکشنبه 4 بهمن 1394 ساعت 08:00 | نوشته شده به دست فرزانه طاهری | ( نظرات )
"به نام جان دهنده و جان گیرنده مطلق،الله"

این جلسه از کارگاههای آموزشی مجازی ویژه مسافران و همسفران کنگره 60 نمایندگی پروین اعتصامی با استادی خانم نسیم ، با دستور جلسه "سم زدایی یا سم نزدایی" در تاریخ 1394/11/4 آغاز به کار کرد.
سخنان استاد:

قبل از اینكه نوشتارم را پیرامون موضوع سم زدایی و سم نزدایی به سمع و نظرتان برسانم ، لازم است كه خداوندمان را به خاطر همه چیزهای بزرگ و كوچكی كه برای ما آفریده است شاكر باشیم . اینكه در آفرینش هستی به تمام ریزه كاریها و ظریف كاریها توجه كرده و آنها را به چه زیبایی در اختیار موجودات قرار داده است . مثلا" شهد گلها را به چه قشنگی در درونشان قرار داده و حشراتی از قبیل زنبورها ، به چه زیبایی میتوانند از آنها استفاده كنند و حتی با گرده افشانی گلها باعث زایش بیشتر آنها در تمام طبیعت شوند . و یا اینكه از همه مهمتر برای درك بهتر هر زیبایی ، زشتیهای متفاوتی را گرد هم می آورد تا من نوعی بتوانم به قول معروف : « قدر عافیت را بیشتر بدانم . » مثل شب برای درك بهتر روز ، مثل تاریكی برای درك بهتر روشنایی و یا مثل سم یا زهر برای درك بهتر پادزهر و خیلی چیزها از این قبیل . پس با یك شكرگزاری دیگر به سراغ مبحث سم زدایی و سم نزدایی میرویم .

قبل از هرچیزی لازم است بدانیم كه سم اصلا" به چه چیزی گفته می شود ؟ كه قبل از هر تعریفی با شنیدن این كلمه ، در ابتدا به یاد سمی كه برای از بین بردن آفت درختها مورد استفاده قرار میگیرد می افتیم . اما كلمه زدایی یا نزدایی كه به دنبال این كلمه آورده می شود فكر مارا به سمت دیگری سوق می دهد . و چون مبحث ما در كنگره به اعتیاد و نحوه درمان آن هم جلب می شود پس لازم است كمی موضوع اعتیاد و ماده مصرفی آن را مورد بحث قرار دهیم . تعریف واقعی سم طبق گفته استاد بزرگمان ، جناب آقای امین بدین تعریف می باشد كه :" هرگونه ماده خارجی ( به صورت جامد ، مایع و گاز ) از هر طریق وارد جسم شود و جسم را از حالت عادی خارج كند و به سمت مرگ سوق دهد در واقع سم تلقی می شود . حال این ماده میتواند هرچیزی غیر از مواد مخدر هم باشد ." منظور ما از این تعریف این نیست كه فقط ، ماده مخدر نوعی سم می باشد . پس قطعا وقتی هر شخصی به هر دلیلی سم را عمدا و یا سهوا وارد بدنش می كند ، سریعا باید آن سم را از بدنش خارج كنیم . اما اینكه به چه موادی سم گفته میشود هم قابل بحث می باشد . بر فرض مثال مواد زیادی در پیرامون ما انسانها وجود دارد كه مصرف آنها ( حال كم یا زیاد ) میتواند تعادل بدن انسانها را بهم بزند و آنها را از حالت عادی خارج كند . آیا همه آن مواد سم تلقی می شوند ؟ قطعا نه !

شاید شما با خوردن مقداری سوسیس یا سركه بیش از اندازه و یا كمی آب زرشك جسمتان از حالت عادی خارج كنید و تعادلتان را بهم بزنید . و یا ممكن است با خوردن همزمان چندین داروی شیمیایی ( آنهم به صورت ندانسته ) و یا خوردن عمدی داروهایی به جهت خودكشی ، بدن خودتان را از حالت تعادل خارج كنید . پس ما نمیتوانیم بگوییم آن سوسیس و یا سركه سم هستند . و یا داروهای شیمیایی كه برای از بین رفتن بیماری و طبق تجویز پزشك دریافت كرده ایم سم تلقی می شوند . و یا حتی قرصهایی كه به صورت كامل و به تعداد زیاد از یك نوع را وقتی به قصد خودكشی خورده اید هم نمی توانید سم تلقی كنید . چراكه همان قرص اگر طبق تجویز پزشك مصرف شود ، می تواند با از بین بردن بیماری موردنظرتان ، نه تنها بدن شما را از تعادل خارج نكند بلكه تعادل لازمه را به جسم شما نیز بازگرداند . و یا همان سركه ، آب زرشك و حتی سوسیس هم به نوبه خود هر كدام در مواقعی باعث برگرداندن یا حفظ تعادل جسم شما می شود . ( البته در روزگار امروز ، سوسیس از نظر من خودش نوعی سم واقعی است ) ، بگذریم !

بنابراین ما انسانها جسم و یا روح خود را در صورتی دچار مسمومیت می كنیم و نام ماده مورد مسمومیت را سم می نامیم كه بدون هماهنگی و برنامه ریزی مورد استفاده و یا مورد كار قرار بگیرند . و طبعا در صورتی كه ما دچار مسمومیت شویم راه حل منطقی طبق گفته علم پزشكی ، شستشوی معده و یا در مواردی كه دوز مسمومیت پایین باشد بهبود مسمومیت و دفع ماده سمی از طریق داروهایی می باشد . حال كه مفهوم سم و مسمومیت و سم زدایی را تا حدودی آموختیم این سوال را برای خود اینگونه مطرح می كنیم كه آیا ماده مخدر حال از هر نوع ، باعث مسمومیت شخص معتاد می شود ؟ یعنی وقتی یك بیمار مبتلا به اعتیاد تریاك ، شیشه ، كراك ، قرص و ... از هر طریقی مصرف كند مسموم می شود و باید سم را از بدن او خارج كرد ؟

اگر اینطور است پس باید تعداد بیشتر جمعیت بیماران بیمارستانها و كلینیكها را افراد معتاد تشكیل دهند . كه با هر بار استفاده از ماده مخدر معده خود را شستشو دهند و یا داروهایی را دریافت كنند كه آن را از طریق ادرار یا مدفوع دفع كنند !

پس ما نتیجه میگیریم كه ماده مخدر سم نیست و برای خارج كردن آن ، مرحله سم زدایی ، مرحله ای اضافی و غیر قابل ثمر می باشد ، جز اینكه همان توان كمی كه در بیمار مبتلا به اعتیاد است را نیز از او سلب می كند و با رفتن رمق بیشتر شخص معتاد او را وادار به مصرف دوباره و یا بیشتر ماده مخدر می كند .

در پایان اینگونه مطالبم را جمع میكنم كه سم زدایی مرحله قابل تأیید برای شروع یك ترك موفق بیمار مبتلا به اعتیاد نیست و زمانی که واژه سم زدایی را و مرحله اش را از بین مراحل ترك حذف میكنیم ، در نتیجه سم نزدایی هم به دنبال آن معنایی نخواهد داشت .

از نظر كنگره چون سم زدایی وجود ندارد پس سم نزدایی را هم مورد بحث قرار نمی دهیم . چون در بحث ماده مخدر ، چیزی به عنوان سم وجود ندارد .

والسلام ..............عکاس: همسفر سمانه ( لژیون خانم قائمی) 

تهیه و تنظیم:همسفر فرزانه 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مجازی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر نسرین دوشنبه 5 بهمن 1394 10:47
با سلام به استاد عزیز خانم نسیم.
بسیار زیبا ،درمورد دستور جلسه توضیح دادید.
خداقوت به فرزانه وسمانه عزیز
همسفر فاطمه دوشنبه 5 بهمن 1394 08:01
با سلام خدا قوت.با تشکر از استاد بسیار عالی توضیح دادید.از سمانه و فرزانه عزیزم سپاسگزارم.
همسفر سارا یکشنبه 4 بهمن 1394 10:51
با سلام و احترام خدمت استاد محترم جلسه خانم نسیم،بسیار زیبا و قابل تامل در مورد دستور جلسه صحبت کردید.بسیار بهره بردم و خدا قوت خدمت فرزانه عزیز و خانم سمانه
همسفر سمانه یکشنبه 4 بهمن 1394 09:26
سلام و خداقوت،به نسیم عزیزم لذت بردم از خوندن گفته هاتون ،موفق باشید،خداقوت هم به فرزانه عزیز
حمید وحیدیان یکشنبه 4 بهمن 1394 08:01
سلام و عرض خداقوت خدمت استاد گرامی بسیار عالی توضیح فرمودید و بسیار استفاده کردم از مطلبتون
از خانم سمانه و خانم فرزانه هم قدردانی میکنم
مسافر اصغر یکشنبه 4 بهمن 1394 07:26
خدا قوت وخسته نباشید خدمت استاد جلسه مجازی سرکار خانم نسیم عالی بود و تشکر از سرکار خانم فرزانه و سرکار خانم سمانه پیروز باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات